Honda odejde z formule 1

Dodavatel motorů Honda opustí formuli 1 po skončení sezony 2021. Japonský partner týmů Red Bull a AlphaTauri to potvrdil v pátek. Oba týmy si začnou hledat nového dodavatele motorů.

Štítky: Honda Zveřejněno 2. 10 2020 — Tomáš Richtr

Honda se do formuli 1 vrátila v sezoně 2015 s týmem McLaren, ale obě firmy spolu prošly sérií velmi neúspěšných let. Pro sezonu 2018 se Honda uchýlila k Toro Rosso (dnes AlphaTauri) a pak začala dodávat motory i Red Bullu o rok později.

S Maxem Verstappenem Honda vyhrála čtyři závody a také s Pierrem Gaslym letošní Velkou cenu Itálie.

Počet dodavatelů motorů tak před nástupem nové generace formulí v roce 2022 klesne na tři: Mercedes, Ferrari, Renault. Pro svou vysokou technologickou náročnost a prostředí v automotive průmyslu je málo pravděpodobné, že některá z automobilek projeví zájem zkonstruovat pohonnou jednotku F1. Red Bull a AlphaTauri si tak budou muset  nejspíš vybrat ze stávajících dodavatelů.

Vztahy s Renaultem jsou pošramocené z doby, kdy Red Bull oznámil rozvázání spolupráce před tím, než musel poníženě žádat stejnou firmu o motory poté, co Mercedes a Ferrari nakonec odmítly týmu pohonné jednotky dodávat. Motory Renault tak v Red Bullech nesly název TAG Heuer, než vozy rakouského týmu vloni začala pohánět Honda.

Čínské retro elektro? To je nový koncept Great Wall Ora

Šéfové Red Bullu a AlphaTauri Christian Horner a Franz Tost byli o rozhodnutí Hondy informováni už v srpnu.

„Jsme z rozhodnutí Hondy velmi smutní, ale hrdí na naše společné úspěchy,“ řekl Horner. „V těžké atmosféře automobilového průmyslu musí Honda přeskupit své zdroje a její rozhodnutí chápeme.“

Christian Horner dodal, že Red Bull zůstává s odkazem na podpis nové Concordské dohodě formuli 1 věrný.

„Je škoda, že se Honda rozhodla F1 opustit, protože jejich motor se postupně zlepšuje. Nebude snadné najít nového partnera, ale začneme na tom dělat,“ uvedl Franz Tost.

Současná koncepce pohonných jednotek má vydržet až do roku 2025.