Honda by mohla Red Bullu pomáhat s motory i v nové éře

Japonská automobilka otočila a ráda by se svým programem zůstala ve formuli 1. Otázkou bylo, s kým, neboť se předpokládalo, že Red Bull se od roku 2026 spojí s Porsche. K tomu ale nakonec nedojde a šéf rudých býků nevylučuje možné prodloužení spolupráce se značkou ze Sakury.

Štítky: 2026 Christian Horner Honda motory Red Bull Zveřejněno 12. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Původně měla Honda spolupracovat s Red Bullem do konce roku 2025. V další sezoně mělo do F1 vstoupit Porsche, se kterým se měla stáj z Milton Keynes spojit. Honda by pak buďto musela mít zajištěného nového partnera, nebo by se z F1 klidila definitivně pryč.

Spolupráce mezi německou automobilkou a Red Bullem ale krachla – každá strana měla jiné představy o fungování společného projektu a společně nedokázaly najít řešení. To ale opět otevírá možnost pro Hondu, která by se do F1 mohla (oficiálně) vrátit.

Už teď se Japonci podílí na vývoji pohonné jednotky Red Bull Powertrains, což je de facto jen přejmenovaný motor Honda, který nyní oficiálně spadá pod vlastnictví stáje z Milton Keynes, a to by se od roku 2026 mohlo změnit – Red Bull by mohl být opět poháněn Hondou.

„Naše práce na motoru pro sezonu 2026 už započaly. Máme v plánu zhotovit prototyp, na kterém budeme v dalších letech stavět. Testy na dynamometru už probíhají a uvidíme, jakým směrem se budeme vydávat dál, a také s kým.

Honda je skvělá společnost, ale už jednou řekla, že jejich program zahrnuje spíše elektrické motory, nikoliv spalovací, které ve formuli 1 ještě nějakou dobu vydrží. Nevíme, jak dlouho by pak Honda byla ochotna vydržet v F1 s programem, který pro ni není zajímavý.

Každopádně, pokud by vedení Hondy došlo k rozhodnutí, že v F1 zůstanou a pokud by chtěli být nadále našimi partnery, tím myslím od roku 2026 a dál, nebránili bychom se tomu. Naše spolupráce je úspěšná a funguje, proč ji měnit?“ zamýšlí se šéf Red Bullu.

Nicméně, jedno riziko a rozkol ve spolupráci zde existuje, a jde o stejný důvod, proč se Red Bull neshodl s Porsche – aktivita ve vývoji motoru. Rudí býci se pyšní svou technologickou nezávislostí a pokud by se Honda začala aktivněji zapojovat, mohla by vzniknout třecí plocha.

„Nemyslím si, že by něco takového mělo nastat. S Hondou spolupracujeme čtvrtým rokem a zatím jsme se ve filosofii naší práce shodli. Našli jsme mezi sebou skvělou synergii, kterou je potřeba udržovat,“ prohlásil Christian Horner.

Pokud by se nakonec ale Honda rozhodla jinak a opustila by královnu motorsportu a Red Bull nenašel žádného partnera na spolupráci s pohonnými jednotkami, vzniklo by velké riziko na údržbu motorů, zvlášť pod rozpočtovými stropy. Horner se tohoto scénáře nebojí.

„Není se čeho bát. Vím, v jaké se nacházíme pozici. Vím, jaká je naše finanční situace a také mám přehled o všech věcech, které mohou a nemusí do budoucna nastat. Pokud bych věděl, že výdaje na výrobu motorů jsou neúnosné, nešli bychom do toho,“ dodal britský manažer.