Honda: Alonso už s námi nechce spolupracovat. Lež, oponuje Španěl

Dusná atmosféra panuje v týmu McLaren-Honda. Britská stáj dělá vše pro to, aby si i v dalším roce udržela Fernanda Alonsa. To by ale podle prohlášení Hondy znamenalo, že se japonský motorář bude muset z Wokingu pakovat.

Štítky: Fernando Alonso Honda McLaren Zveřejněno 2. 09 2017 — Lukáš Štěrovský

Alonsovi letos končí smlouva s McLarenem. Tři roky u týmu úspěch nepřinesly, Španěl se většinou trápil s nekonkurenceschopnou pohonnou jednotkou Honda přinejlepším uprostřed startovního pole. Na to konto několikrát počastoval japonský agregát negativní kritikou, hovořilo se dokonce o nejenom úmyslném odstoupení ze závodu.

Nelze se tak divit prohlášení Hondy, podle jejíhož šéfa s ní už Alonso nechce spolupracovat. „Je naprosto jasné, že nechce zůstat s Hondou,“ uvedl Yusuke Hasegawa. „Jednou prohlásil, že vkládá naději v to, že se Honda zlepší, že má očekávání… jak brzy budeme moci, tak mu to ukážeme. Možná, že změní názor (ohledně ukončení spolupráce s Hondou, pozn. red.).

Nemůžeme skončit s vylepšeními, musíme mu ukázat nějaký pokrok. Je to jasné: když nic nenasadíme a zůstaneme na současné úrovni, McLaren nebo Fernando s námi v budoucnu nebudou,“ ví dobře Hasegawa.

Tímto prohlášení Japonec ale Alonsa paradoxně moc neuklidnil. „To je zcela špatně – je to lež,“ ohodnotil pilot McLarenu úvahu šéfa Hondy. „McLaren je tým s tisícovkou zaměstnanců, já jsem pouze jedinec. Všichni chceme změnit situaci,“ říká Španěl, který byl opětovně spojován s Renaultem. Přestup se ale nakonec nekoná; podobné to je i s přesunem do Williamsu.

Proč Renault nepodepíše s Alonsem

„Jsem spokojený s McLarenem. Máme vše k tomu, abychom vyhráli titul. Renault upřímně přiznal, že pochybuje o boji o titul příští rok. Musím si sednout s McLarenem a Hondou a detailně zjistit, jaké mají očekávání. Možná poletím do Japonska, podívat se na vše z první ruky, než se rozhodnu. Ferrari dokázalo udělat konkurenceschopný motor během jedné zimy. Honda to může zvládnout také. Teď má tři roky zkušeností a pomoc zvenčí.“

O formě Hondy ale pochybuje i samotný McLaren, jehož šéf Zak Brown během pátku na Monze opět jednal s vedením Renaultu. „Je to velmi komplikované. Rozhodneme se v tomhle měsíci. Naše rozhodnutí se bude týkat čtyř nadcházejících let,“ prohlásil Brown.

Spekulovalo se i o tom, že pro Hondu hovoří peníze, které japonský motorář McLarenu platí. To ale Brown odmítá. Podle něj o tom, s jakým motorem bude příští rok tým z Wokingu jezdit, rozhodne výkonnost, nikoliv finance.

Ohledně Alonsova setrvání ve Wokingu je pak Brown optimistický. „Fernando nám nedal žádné ultimátum. Ani McLarenu, ani Hondě. Chce jen konkurenceschopné auto. O víkendu s ním strávím víc času. Jeho rozhodnutí bude záležet na tom, jestli budeme příští sezonu konkurenceschopní, nebo ne.  Jednání jdou dobře, i když s námi nepodepsal. Vždycky ale musíte mít plán B a C pro případ, že nedosáhnete dohody. A my tyto plány máme.“

Možností pro Alonsa by byl i přestup do IndyCar, kde v květnu závodil na legendárním oválu v Indianapolis v rámci tamní pětistovky. Tým Andretti Autosport-Honda totiž zatím pro sezonu 2018 potvrdil jen tři jezdce.

Diskuse k článku

Napsat komentář