Hodnocení šéfa F1 – Velká cena Štýrska

Královna motorsportu má za sebou první dvě Grand Prix sezony 2020. Jak se zamlouvaly sportovnímu šéfovi F1 Rossu Brawnovi, koho vyzdvihl, kdo jej zklamal a jak to bude s formulí 1 nadále? O tom se rozepsal ve svém sloupku pro oficiální web F1, jeho překlad nabízíme níže.

Štítky: 2020 GP Rakouska GP Štýrska Ross Brawn Zveřejněno 13. 07 2020 — Lukáš Štěrovský

Ferrari čeká dlouhá cesta

Štýrská Grand Prix byl další senzační závod se souboji napříč polem – ale pro Ferrari to byl víkend hodný zapomnění. Jeho jezdci spáchali kardinální hřích, navzájem kolidovali a obě auta musela odstoupit v prvních kolech.

Jako týmový šéf nikdy nechcete vidět, jak se tohle stane, ale pro Ferrari je situace o to bolestnější, že pracovalo tvrdě na dřívějším nasazení nového aerodynamického balíčku – a kolize mezi Sebastianem Vettelem a Charlesem Leclerkem jej okradla o šanci ho zanalyzovat.

Charles se zachoval velmi dobře, když akceptoval svoji vinu za incident, ale to nepomůže. Je to sport a podobné věci se mohou stát, ale na inženýry v továrně teď stejně čeká spousta práce.

Vítězové a poražení Grand Prix Štýrska

Jedním z největších problémů Ferrari je to, že ze všech týmů na roštu se mu dostává největšího zájmu ze strany médií, zejména v Itálii. Z vlastní zkušenosti vím, že tlak z médií v Itálii může být neuvěřitelně intenzivní. Musíte zajistit, že nedostane vaše lidi.

Vedení se s ním musí vypořádat a ujistit se, že zaměstnanci mu nadále věří a zůstávají soustředění na to, co je potřeba. Ferrari situaci nezvrátí přes noc a čeká ho dlouhá cesta. Musí zjistit, zda je na autě nějaký fundamentální problém – a musí to udělat rychle –, protože očividně nemá rychlost.

Mercedes a Hamilton excelují

Oba mercedesy byly na Red Bull Ringu velmi působivými vozy a opět prokázaly, že jsou týmem, na který se ostatní musejí zaměřit a porazit ho – ale je také jasné, že během závodu stáj kontrolovala své monoposty, zejména poté, co čelila v prvním závodě problémům s převodovkou.

Předpokládám, že mají ještě rezervy, protože jezdci se museli držet mimo obrubníků a být méně agresivní v závodě. To samo o sobě musí u konkurence způsobovat obavy.

Problém Mercedesu s převodovkami je koncepční – jedná se o vlastnost vozu

Lewis byl o víkendu obzvláště působivý. Mohli jste si všimnout, že byl zklamaný z toho, jak dopadl první závod, ale tak jako už mnohokrát se tím nenechal ovlivnit, prostě sklopil hlavu a tvrdě pracoval.

Jeho sobotní kvalifikační kolo bylo neskutečné a s ohledem na zrádné podmínky jedno z jeho nejlepších. Být tak daleko před ostatními v takových podmínkách bylo skutečně výjimečné. To kolo ho dostalo do pozice, kdy mohl dominovat v závodě – a on tu příležitost nepropásl.

Verstappen ukázal svoji úroveň

Red Bull přes zimu nepochybně vylepšil auto a je jasné, že je pro Mercedes největší hrozbou – jak Lewis řekl během víkendu –, ale ještě nedosáhl takové rychlosti, aby mohl vyzvat Stříbrné šípy v přímém souboji.

Ani to ale Maxe nezastavilo. Podal další příkladný výkon s balíčkem, který má k dispozici – a nemyslím, že by z něj někdo dokázal dostat víc než on.

Jeho odhodlání bojovat dál proti Valtterimu, když jej mercedes předjel, nás dostalo až na okraj křesla, i když jsme věděli, že to bude marná bitva.

Nicméně to ukázalo vysokou úroveň, na jaké tito kluci závodí. Dokážou jet kolo na kolo ve vysokých rychlostech, protože navzájem k sobě chovají důvěru. Max se mohl přetrhnout, ale třetí místo bylo maximem, kterého mohl dosáhnout.

Další povzbudivý víkend pro F1

Jsem potěšený tím, že sezona formule 1 začala dvěma parádními závody. Chtěl bych každému moc poděkovat a pochválit všechny, díky kterým jsme se do Rakouska dostali. Zapojil se do toho každý v F1, protože se všichni musíme chovat zodpovědně, abychom mohli závodit.

Je úžasné, že se nám podařilo absolvovat druhý víkend v řadě bez jediného pozitivního testu na koronavirus. Jsem si jistý, že se nakonec případy nákazy objeví. Jakmile se tak stane, musíme si být jistí, že se s nimi dokážeme vypořádat správně a tak, abychom minimalizovali dopad, jaký budou mít na F1.

Byl to fantastický start. Každý je potěšený a všem se ulevilo, že se sezona rozeběhla. S ohledem na pandemii, která různě zasáhla jednotlivé národy, budeme muset být během dalších šesti měsíců přizpůsobiví, ale máme před sebou rozumný program. První dva závody nám ukázaly, že můžeme mít fantastickou sezonu Grand Prix závodění.

Pojedou se velké ceny v Mugellu a Soči. Co dál?