Historie: Alonso oznámil (první) přestup k McLarenu s ročním předstihem

Byl to šok, když Fernando Alonso 19. prosince roku 2005 oznámil, že přestoupí k McLarenu, a to až od sezony 2007! Stalo se tak jen pár měsíců poté, co Španěl získal svůj premiérový titul mistra světa s Renaultem, se kterým měl ještě smlouvu na celý rok…

Štítky: Fernando Alonso Historie McLaren Zveřejněno 19. 12 2019 — Lukáš Štěrovský

Nicméně tento krok se přibližně od půlky prosince očekával. Jen pět dní před touto událostí totiž McLaren oznámil partnerství s telekomunikačním gigantem, firmou Vodafone, které začne lednu 2007 a které mu mělo pomoci zaplatit Alonsa. Z Vodafonu se stal titulární sponzor týmu a vše tak bylo na dobré cestě.

Hodně se spekulovalo o tom, co Alonsa vedlo k přestupu. Vyjma peněz od Vodafonu to byla zejména touha jezdit pro ikonický McLaren – jedna z prvních motokár, ve které Španěl závodil, byla zbarvena do červeno-bíla jako vůz z Wokingu z dob rivality Senny a Prosta.

To Španěl netušil, že podobně třaskavý vztah zažije s Lewisem Hamiltonem… ale zpět k důvodům jeho přestupu. Mnoha lidem se zdálo nepochopitelné, že Alonso odchází týmu, který mu dává vítězný vůz a ještě to oznámil s ročním předstihem, čímž samozřejmě takříkajíc hodil vidle do plánů tehdejší jezdecké sestavy McLarenu Räikkönen – Montoya. Oba tak pochopili, že minimálně jeden z nich nebude pokračovat (nakonec měl McLaren úplně novou sestavu: Montoya byl v průběhu roku 2006 odejit, Räikkönen přestoupil do Ferrari).

„Řeším to s našimi jezdci. Oba jsou extrémně talentovaní a profesionálové. Fernando chtěl oznámit přesun do McLarenu co nejdříve,“ sdělil tehdejší šéf britské stáje Ron Dennis.

Jenže něco takového tehdy nebylo až tak neobvyklé. Právě již zmiňovaný Juan Pablo Montoya oznámil přestup k McLarenu od roku 2005 už v létě 2003. A navíc Alonso se dost možná obával, že Renault, který byl až do roku 2005 spíše průměrným vozem, brzy zase přestane vyhrávat. Což se vlastně po zákazu hmotových tlumičů vyplnilo, přesto Španěl ještě dokázal získat v roce 2006 titul v souboji s Michaelem Schumacherem, který posléze ukončil kariéru.

„Stát se členem takového týmu s touhou uspět a takovou vášní, to je splněný sen,“ komentoval tehdy Alonso, o němž se až do oznámení partnerství McLarenu s Vodafonem čekalo, že zůstane u Renaultu. „Samozřejmě jsem ze svého odchodu smutný, ale to víte, jsou některé fantastické příležitosti, které si nemůžete nechat ujít… bude to pro mě nový začátek,“ radoval se Španěl.

To ještě netušil, jaké peklo si ve Wokingu (i svojí vlastní vinou) zažije a jak rád se o pouhý rok později opět do Renaultu vrátí. I když jej opět využil jen jako přestupní stanici do dalšího top týmu…

Diskuse k článku

Napsat komentář