Historické okénko: Jak si Létající Skot těsně podmanil Monzu

U příležitosti nedávných 80. narozenin Sira Jackieho Stewarta si připomínáme některé nezapomenutelné momenty jeho kariéry. Jedním z takových je určitě závod na Monze v roce 1969.

Štítky: Automobilist Historie Jackie Stewart Zveřejněno 28. 06 2019 — Lukáš Štěrovský

Jednalo se o osmý závod z jedenácti. Od Stewarta, lídra šampionátu s do té doby čtyřmi výhrami, se očekávalo, že už každým podnikem usedne na mistrovský trůn; triumf měl na dosah už v předchozím závodě v Německu, z nějž ale musel odstoupit.

Stewart se ale se svým vozem Matra MS80-Cosworth kvalifikoval „jen“ do druhé řady. Přestože se už ve druhém kole dostal do vedení, stačilo málo, aby mohlo být po všem. Proti jeho vozu se zpoza svodidel vyřítil zajíc, kterému se Létající Skot už nestačil vyhnout. Vůz však nedoznal poškození a závodit se tak mohlo dál.

Vysokorychlostní okruh v Monze kladl velké nároky na techniku. Přestože na čele jela v jednu chvíli skupina až osmi jezdců, většina postupně odpadla. Zůstala čtveřice statečných – Jackie Stewart, Rakušan Jochen Rindt, Francouz Jean-Pierre Beltoise a Bruce McLaren, které při nájezdu do posledního kola dělilo jen zhruba půl sekundy.

Na Stewarta v samotném závěru zaútočil Beltoise, ale jeho sok mu spolu s McLarenem útok vrátili, jelikož Beltoise byl širší na výjezdu ze slavné zatáčky Parabolica. Na cílové rovince Skota předjel Rindt, ale jen na pár chvil. Cílem nakonec projela čtveřice v pořadí Stewart, Rindt, Beltoise a McLaren v rozestupu pouhých 0,19 sekundy! Stewart si připsal výhru s náskokem 0,08 sekund a získal svůj první titul mistra světa. Až do roku 2005 byl jediným pilotem, který vyhrál šampionát ve francouzském voze a s francouzským motorem.

Krásnou vzpomínku na tuto událost můžete získat v podobě digitálního posteru od společnosti českých umělců Automobilist. Ti ve spolupráci se samotným Jackiem Stewartem připravili akci pro dobrou věc – výtěžek z prodeje plakátů půjde na konto Stewartovy nadace Závod proti demenci, která podporuje výzkum a léčbu demence, již trpí Jackieho žena Helen.

Diskuse k článku

Napsat komentář