Havárie pilotů Mercedesu v prvním kole prohloubila krizi mezi Hamiltonem a Rosbergem

Výborná kvalifikace v sobotu, ale tragédie v prvním kole znamenala, že Mercedes si místo eventuálního double neodvezl ze Španělska ani bod. Rosberg až týden po incidentu přiznal, že to byla jeho chyba.

Štítky: Historie Lewis Hamilton Mercedes Zveřejněno 6. 05 2020 — Lukáš Podstata

Pátý závod sezony 2016 pro Mercedes vypadal po sobotní kvalifikaci úchvatně. Stejně jako začátek sezony vyšel německému týmu na výbornou. Kvalifikaci dokázal ovládnout Lewis Hamilton a druhou startovní pozici obsadil jeho týmový kolega Nico Rosberg. Šéf týmu Toto Wolf mohl být se svými piloty a fungující technikou spokojený.

Start nedělního závodu se nesl v typicky španělském počasí. Příjemné teploty a slunečné počasí. Po startu závodu se na první pozici před Hamiltona dostal Rosberg. Po průjezdu první technickou pasáží měl větší rychlost Hamilton a chtěl se dostat zpět na čelo. Rosberg však vybočil směrem do Hamiltonovy stopy a tragédie byla na světě.

Brit musel vyjet až mimo dráhu do trávy, kde se roztočil a následně neovladatelný monopost Mercedes W07 smetl Nica Rosberga. Výsledek byl neúprosný. Oba Mercedesy byly po prvním sektoru venku ze hry o vítězství a velmi důležité body do poháru konstruktérů.

Až týden po incidentu Rosberg přiznal svoji chybu a tvrdil, že špatně nastavil mód motoru a z toho důvodu byl pomalejší. „Bylo ve špatně nastaveném módu motoru. Měl jsem si to řádně zkontrolovat, což jsem neudělal. Nemám k tomu víc co říct.“ Rosberg však ještě dodal, jak tato nehoda ovlivnila jeho vztahy s týmovým kolegou: „Pokud jsme o tom nějak diskutovali nebo ne, je pouze interní záležitostí. Mohu však říci, že mezi námi dvěma je minulá velká cena minulostí.”

2016 Formula One Spanish GP Mercedes crash analysis from Tomáš Richtr on Vimeo.

Lewis Hamilton byl na otázku vzájemných vztahů více otevřený. „Promluvili jsme si spolu a cítili vzájemnou vinu. Vše, co potřebujete vědět, že vzájemná úcta mezi námi stále je. Budeme pokračovat v závodech a všechno je v pohodě. Nemáme proti sobě nic. Víme oba, co se stalo. Uvědomuji si, že na této planetě je spousta emocionálních lidí, kteří by to řešili, ale to my nemůžeme.”

Nehoda z pohledu Nica Rosberga.

Závod po svém prvním startu za Red Bull vyhrál Max Verstappen těsně před Kimim Räikkönenem.

Diskuse k článku

Napsat komentář