Hamiltonův letošní start je nejistý. V zákulisí se vyjednává

Od poslední Velké ceny v Abu Dhabi uběhl už více než měsíc a Lewis Hamilton na sociálních sítích pořád mlčí. Ticho jen posiluje spekulace o Britově konci ve formuli 1. Sedminásobný mistr světa nyní čeká, jak dopadne vyšetřování FIA, které má objasnit co přesně se stalo v závěrečných kolech na okruhu Yas Marina.

Štítky: FIA Lewis Hamilton Mercedes Zveřejněno 13. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Šéf Mercedesu Toto Wolff uvedl, že je jeho pilot přinejmenším ‚rozčarovaný‘ z událostí, které nastaly během posledního závodu sezony 2021 v Abu Dhabi. Na vině je rozhodnutí Michaela Masiho, který výrazným způsobem poupravil pravidla během Safety Car fáze.

Podle všeho měl Hamilton ztratit důvěru v řídící orgán a nyní si počká na kroky, které FIA učiní ve vyšetřovacím procesu, ten už byl mimo jiné zahájen. Mercedes však podobné názory nechce nijak komentovat.

Analýza vyšetřování by měla být zveřejněna ještě před začátkem předsezonních testů v Barceloně, které začínají 23. února. V krajním případě může být závěr FIA publikován až před prvním závodem v Bahrajnu, který se koná 20. března.

Nový prezident FIA Mohammed Ben Sulayem před časem uvedl, že se snažil kontaktovat přímo Lewise Hamiltona, odpovědi se ale zatím nedočkal. „Neodsuzuji ho, chápu jeho pozici. Myslím si, že ještě není 100 % připraven,“ uvedl lídr mezinárodní automobilové federace.

S odstupem času se však množí názory, že pochybení ze strany ředitele závodů Masiho zkazilo image jinak úchvatné sezony. Australanovo rozhodnutí během Safety Caru vyvolalo vášně a velkou vlnu kontroverze, kvůli které se nyní mezi sebou bijí i fanoušci F1.

Mercedes se proti rozhodnutí hned dvakrát odvolal, oba návrhy ale nebyly vyslyšeny. Stáj z Brackley mohla následně podat oficiální odvolání k mezinárodnímu soudu, neudělala to. Údajně měl na stažení protestu vliv i samotný Hamilton.

Nyní se ale hlasitě hovoří o tom, že se Mercedes dohodl s FIA, že odvolání nepodá pouze v případě, že se v roce 2022 Michael Masi a Nikolas Tombazis (šéf FIA pro jednosedadlové vozy) neobjeví na svých místech – budoucnost je tak u těchto dvou mužů nejistá.

S největší pravděpodobní se tak dá říct, že řídící orgán se bude extrémně snažit o to, aby byl se závěrem vyšetřování spokojen především pilot Mercedesu. Proto by byl Hamiltonův konec v F1 až příliš překvapivým a spíše emotivním rozhodnutím.

Pokud by se ale nakonec Brit skutečně rozhodl formuli 1, nabízí se otázka, kdo do Mercedesu usedne místo něj? Všichni jezdci jsou pro sezonu 2022 pod smlouvami. Možný by byl návrat Bottase z Alfy Romeo, za kterou teoreticky ještě ani nezávodí.

Další možností je sáhnout po někom perspektivním ze svého juniorského programu, jako to například bylo s Russellem nebo předtím právě s Bottasem. Velmi divokou možnost představuje přeplacení a přetáhnutí někoho do svého týmu.

V tomto případě by asi tou nejpravděpodobnější variantou mohl být Charles Leclerc. Monačan už navíc v kontaktu s Mercedesem byl. V průběhu loňského roku se měl pilot Ferrari sejít s Totem Wolffem a měl se snažit přesvědčit jej, aby pro německou automobilku závodil.