Hamiltonovi leží sportovní komisaři v žaludku: Příští rok mě nedostanou

Lewis Hamilton byl letos čtyřikrát penalizován, nejprve dvakrát v Rakousku, poté v Monze a v Soči. Pokud by mu nebyly penalizace uděleny, dokázal by téměř ve všech závodech svého kolegu Valtteriho Bottase porazit.

Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 23. 12 2020 — Petr Čermák

Valtteri Bottas překonal svého týmového kolegu Lewise Hamiltona v letošní sezoně celkem čtyřikrát. Ve třech případech ale hrály významnou roli penalizace, které byly sedminásobnému mistrovi světa uděleny. Čisté vítězství nad svým kolegou oslavil Bottas jen v Abú Dhabí.

Do prvního závodu v Rakousku měl Hamilton odstartovat z druhého místa, nakonec byl ale odsunut o tři pozice vzad. Během kvalifikace totiž dostatečně nezpomalil během žlutých vlajek, což se sice původně obešlo bez penalizace, následné přešetření vyžádané Red Bullem už ale Hamilton neobhájil.

Ke konci GP Rakouska se pak v té době šestinásobný šampion střetl s Alexem Albonem, čímž si vysloužil pětisekundový trest. Ten jej v cíli odsunul z druhého místa na čtvrté a na stupně vítězů se díky tomu dokázal dostat poprvé v kariéře Lando Norris.

V Itálii byl Lewis Hamilton potrestán v průběhu závodu 10sekundovou penalizací stop and go. Ve chvíli, kdy vyjel safety car, byla totiž kvůli odstavenému vozu Kevina Magnussena uzavřena boxová ulička, čehož si Mercedes všimnul na poslední chvíli. Následné pozastavení závodu ztracenou šanci na Hamiltonovo vítězství umocnilo.

V Rusku si zase před začátkem závodu Lewis Hamilton vyzkoušel dva cvičné starty, což podle pravidel není povoleno. Pro ten druhý navíc využil místo, kde se potkává závodní trať s výjezdem z boxové uličky. Tudy jezdci projíždí rychlostí okolo 250 km/h, jak popsal Daniil Kvjat, který kolem stojícího Hamiltona projel.

Lewis Hamilton tehdy emotivně pronesl, že komisaři se jej pouze snaží zastavit. „Je to tak, jak to je,“ prohlásil po ruském závodě Hamilton. „Dalo se to očekávat. Snaží se mě zastavit, nebo ne?“

Hamilton by měl přestat obviňovat jiné a místo toho se poučit

Lewis Hamilton ve všech třech zmíněných závodech dojel za Valtterim Bottasem. Fin v Rakousku a v Rusku zvítězil, v Itálii nedokázal týmové chyby využít. Sedminásobný mistr světa se kvůli svým prohřeškům pohyboval na hranici zákazu jednoho startu – na své superlicenci měl už 10 trestných bodů, za 12 se pak uděluje zákaz účasti v jednom závodě.

Staronový šampion se k situaci nejen v Rusku vyjádřil opět po sezoně. Jeho tehdejší reakce prý byly známkou lidskosti a byly vyřčeny v zápalu boje. S rozhodnutími komisařů ale nadále nesouhlasí.

„Pokud jde o FIA a o závodní komisaře, neustále se mezi námi zvyšuje vzájemný respekt a pochopení,“ prozradil Hamilton. „Pořád si myslím, že ty penalizace nebyly nutné. Ale tak to je a mou povinností není řešit, zda tomu tak mělo být, nebo ne.“

Ačkoliv se stal sedminásobným šampionem a překonal dva velké rekordy (počet stupňů vítězů a vítězství), bojový duch mu nedovoluje se nad svými pochybeními povznést. Příští rok je Lewis Hamilton dělat nehodlá.

„Hodně jsem se naučil a příští rok mě už nenachytají, to jsem si jistý. Budu velmi pilný, bdělý, budu se zlepšovat. Snažím se dostat až na úplný vrchol, a to nejen jako atlet. Chci ze sebe pokaždé vyždímat maximum.“

„Hranice mezi tím, co je pod a nad limitem, je velmi tenká. Je v pořádku, pokud se to jednou nepovedlo a já se dostal až za hranici. Poučil jsem se a v příštím roce už stejnou chybu neudělám.“

Pro Lewise Hamiltona bude v Extreme E závodit Sébastien Loeb