Kovalainen vzpomíná, jak zdržováním Glocka pomohl Hamiltonovi k titulu

V premiérovém titulu mistra světa Lewise Hamiltona sehrál významnou roli jeho tehdejší kolega Heikki Kovalainen. Fin měl totiž během poslední Grand Prix v Brazílii úmyslně zdržovat soupeře – shodou náhod se jednalo o stejného jezdce, jehož předjetí v poslední zatáčce vyneslo Hamiltonovi triumf v šampionátu. Formule 1 umí psát zajímavé příběhy, jejichž skutečná verze se ale dostane mezi veřejnost…

4 Štítky: Heikki Kovalainen Lewis Hamilton Zveřejněno 9. 08 2016 — Lukáš Štěrovský

V premiérovém titulu mistra světa Lewise Hamiltona sehrál významnou roli jeho tehdejší kolega Heikki Kovalainen. Fin měl totiž během poslední Grand Prix v Brazílii úmyslně zdržovat soupeře – shodou náhod se jednalo o stejného jezdce, jehož předjetí v poslední zatáčce vyneslo Hamiltonovi triumf v šampionátu.

Formule 1 umí psát zajímavé příběhy, jejichž skutečná verze se ale dostane mezi veřejnost až o mnoho let později. Letos je to už osm roků od dechberoucího finále Velké ceny Brazílie 2008, ve které bojovali o titul Felipe Massa na ferrari a Lewis Hamilton s mclarenem.

Hamiltonovi tehdy stačilo dojet na pátém místě, aby bral titul mistra světa. To se Britovi v deštěm ovlivněném závodě nakonec podařilo. Ve skutečnosti mu ale hodně pomohl tehdejší týmový kolega Heikki Kovalainen, jak prohlásil v nedávném rozhovoru.

„Bylo pěkné být součástí Lewisovy výhry šampionátu v Brazílii. Všichni v týmu jsme pochopitelně chtěli, aby vyhrál jezdec McLarenu. Jelikož jsem o titul nemohl bojovat, byl jsem před závodem požádán, abych Lewisovi pomáhal, jak jen to bude možné. Ve skutečnosti jsem nakonec v prostředním stintu docela hodně pozdržel Tima Glocka.“

Oranžová barva na tabuli tehdy Finovi dala najevo, že má zpomalit soupeře

Oranžová barva na tabuli tehdy Finovi dala najevo, že má zpomalit soupeře

Právě toho Tima Glocka, který se v závěru závodu rozhodl i přes začínající déšť jako jeden z mála zůstat na trati a vytěžit ze zastávek v boxech ostatních jezdců. Toho Tima Glocka, kterého Hamilton dostihl a na přechodných pneumatikách snadno předjel v poslední zatáčce posledního kola, čímž si zajistil první titul mistra světa.

A jak podle Kovalainena ke konkrétní pomoci hrající ve prospěch Hamiltona vlastně došlo? „Měli jsme domluvenou signalizaci na boxové zídce. Myslím, že normálně jsme používali žlutá čísla a písmena na tabuli. Před závodem mi řekli, že když použijí oranžová, znamená to, že mám jezdce za sebou zpomalit.

Zhruba uprostřed závodu jsem zahlédl, že mi mechanik signalizuje oranžovými čísly. Jel za mnou Timo Glock, a tak jsem ho brzdil, aby si Lewis přede mnou vybudoval náskok pro případ, že by se něco stalo. Byla pak trochu náhoda, že Lewis předjel právě Glocka těsně před cílovou čárou. Takže jsem v tom vlastně hrál malou roli i já,“ dodal Heikki Kovalainen.

Fin v týmu vydržel ještě jeden rok, než byl nahrazen Jensonem Buttonem. V roce 2012 závodil za Caterham. Poslední závody ve formuli 1 si připsal v sezoně 2013, kdy na poslední dva podniky zaskočil u Lotusu za krajana Räikkönena, který se údajně potýkal se zdravotními problémy.

Čtěte dále: Kariéru jsem si pohřbil věrností ke Caterhamu, říká Kovalainen

Diskuse k článku

Napsat komentář