Hamilton zabral v pravý čas, pro Bottase přišlo vystřízlivění

Mercedes se po pátku dokázal vzpamatovat a v sobotu získal první řadu pro start závodu v Baku. Hamilton zářil nadšením, Bottas se viděl na pole positon a po kvalifikaci byl proto zklamaný.

Štítky: GP Ázerbájdžánu Mercedes Zveřejněno 24. 06 2017 — Josef Nekvinda

Byl to zcela jiný Hamilton, než který byl k vidění v předchozích volných trénincích. Do sobotní kvalifikace vletěl doslova jako šíp a suverénním způsobem ovládl každou ze tří jejích částí. Jedinou neznámou v průběhu bojů o pole position byl moment, kdy po prvních pokusech byla Q3 přerušena v důsledku nehody Daniela Ricciarda. V tu dobu byl Brit až za Bottasem, to vše tři a půl minuty před koncem.

Jak známo, na okruhu v Baku je ke správnému zahřátí pneumatik potřeba přinejmenším dvou přípravných kol. Taková možnost se ovšem po restartu kvalifikace nenabízela. Byla tu nicméně jiná, ke které se také Hamilton uchýlil – vsadit všechno, nebo nic.

„Bylo to pro mě jedno z nejnapínavějších kol tohoto roku. V prvním pokusu jsem měl náskok, ale v poslední zatáčce jsem udělal chybu. V průběhu víkendu jsme nebyli schopni udělat jen jedno přípravné kolo, byla potřeba další. Byl zde tedy tlak na to, abychom do těchto pneumatik dostali teplotu, takže to bylo všechno, nebo nic. Kolo však bylo jen lepší a lepší. Jestliže tu pro měl existoval okamžik pro zlepšení, pak to byl tenhle.

Viděl jsem před sebou Valtteriho a věděl jsem, že zajel dobré kolo. Projel jsem poslední zatáčkou a říkal si ‚jen ať to stačí.‘ V kvalifikaci to občas nedokážete vyždímat, ale tohle bylo perfektní kolo. Jsem štěstím bez sebe, opravdu šťastný,” vykládal v cíli Hamilton.

Na Bottasovi bylo vidět nemalé zklamání. I on v posledním měřeném kole zaznamenal zlepšení o čtvrt sekundy, což už samo o sobě byl úctyhodný výkon. To by ale vedle sebe nesměl mít Hamiltona.

„Samozřejmě je to zklamáním. Šel jsem si pro pole position, ale to kolo na konci nebylo perfektní. Problém mi činila teplota levé přední pneumatiky a Lewis měl v tom momentě rozjeté dobré kolo. Je to tedy zklamání, avšak druhé místo není tak špatné.

Kolo nebylo dostatečně čisté. Neměl jsem takovou úroveň přilnavosti, ale před červenými vlajkami bylo všechno v pohodě. Že jsem tedy ztratil pole positon, je rozčarováním, neboť to byl můj dnešní cíl,” popisoval Bottas klíčové okamžiky kvalifikace.

Kvalifikace: Hamilton nikomu nedal „čuchnout“. Vettel až čtvrtý

Diskuse k článku

Napsat komentář