Hamilton nadšený, kolega Bottas už tolik ne

Lewis Hamilton je nadšený po úvodní kvalifikaci sezony 2017 na Velkou cenu Austrálie. Podařilo se mu totiž vybojovat pole position a vyrovnat rekord Ayrtona Senny. Týmový kolega Valtteri Bottas ze své první kvalifikace pro Mercedes i přes třetí místo nadšený nebyl.

Štítky: GP Austrálie Mercedes Zveřejněno 25. 03 2017 — Pavel Fabry

Hamilton již počtvrté v řadě za sebou obsadí v Melbourne první pozici startovního roštu. Se zápisy z let 2008 a 2012, kdy ještě závodil pro McLaren, se jedná dohromady o šestou australskou pole position. Brit tak vyrovnal rekord Ayrtona Senny, který na přelomu 80. a 90. let také australskou kvalifikaci vyhrál šestkrát, tehdy ještě na okruhu v Adelaide. Hamilton po takovém úspěchu nemohl být jinak než nadšený.

„Zatím je to fantastický víkend,“ pochvaloval si Hamilton. „Je docela úžasné přijet sem, myslím, pojedenácté. Připadá mi to jako včera, co jsem sem přijel v roce 2007 a jel svůj první závod. Takže, naprosto úžasná cesta a já jsem zkrátka neuvěřitelně hrdý na svůj tým.

Tahle změna pravidel je obrovská a pro všechny je to taková výzva. Kluci pracovali tak tvrdě, aby tohle auto dopracovali tam, kde je dnes a být tady nahoře, reprezentovat je. Víte, Valtteri Bottas odvedl fantastickou práci vzhledem k tomu, že je to jeho první kvalifikace v tomto týmu. Odvedl skvělou práci a to je skvělé pro nás, pro Mercedes.

Těším se na závod, je to samozřejmě vyrovnané mezi námi všemi a jak je vidět, bude to letos těsný závod.“

Nová pravidla skutečně přinesla formuli 1 rychlejší monoposty. Podle analýzy na okruhu v Albert Parku jsou vozy v pomalejších zatáčkách až o 20 km/h rychlejší, v těch rychlejších jako například v zatáčce č. 11 dokonce až o 30 km/h rychlejší. Hamilton takovou změnu vřele vítá.

„Je to neskutečné. Je to to nejlepší, co jsem tady zažil. Přilnavost je samozřejmě fantastická, aerodynamika je… je to zkrátka tak drastický rozdíl. Můžete skutečně tlačit až hluboko do zatáček. Je úžasné nemít auto, které klouže na těch gumách s nízkou přilnavostí, které jsme měli v minulosti. Je to tedy velice vzrušující a je to velká zábava. Jo!“

Vítězství v australské kvalifikaci znamená, že Hamilton má nyní na kontě již 62 pole position. Tři mu chybí na zmiňovaného Sennu, další tři pak na absolutní rekord Michaela Schumachera, který za svou kariéru startoval z pole position do 68 velkých cen.

Hamiltonův nový týmový kolega Valtteri Bottas ve své první kvalifikaci pro Mercedes vybojoval třetí příčku, nestačil totiž také na Sebastiana Vettela v barvách Ferrari. Bottas se v Melbourne dosud nejlépe kvalifikoval na šesté místo, penalizace nebo následky zranění však znamenaly, že v Albert Parku nikdy nestartoval lépe než patnáctý. Osobní rekord v podobě třetí pozice však nebyl pro Fina důvodem k velké spokojenosti, jelikož podle jeho slov kvalifikace mohla dopadnout lépe.

„Třetí pozice není ideální, obecně nemám z výsledku radost,“ řekl na tiskové konferenci. „Z čeho radost mám, na co jsem hrdý, to je to, co tým dokázal s tímto autem. Já jsem viděl jen malou část příprav nového auta a nové éry F1, ale je hezké vidět, jak se ta práce vyplácí, zdá se, že letos to bude těsné.

Já osobně jsem neposkládal dohromady žádné perfektní kolo, takže nejsem spokojený. Zítřek je tím dnem, který se počítá, vypadá to, že v závodě budou auta docela silná, takže snad budeme stejně tak silní jako v tréninku.“

Diskuse k článku

Napsat komentář