Hamilton nakonec předvolán před sportovní komisaře

Lewis Hamilton je předvolán před sportovní komisaře kvůli svému manévru, ve kterém pilot Mercedesu najel na boxovou komunikaci při cestě do boxů, ale na poslední chvíli se vrátil na závodní dráhu. Udělal tak přes travnatý pás za kuželem.

Štítky: GP Německa Lewis Hamilton Zveřejněno 22. 07 2018 — GPF1.cz

Pravidla F1 konkrétní situaci nijak neošetřují, ale nad pravidly jednotlivých šampionátů je Mezinárodní sportovní kodex a ten křížení čáry mezi Pit Entry a závodní dráhou zakazuje.

Fanoušci často odkazují na potrestání Kimiho Räikkönena při GP Ázerbájdžánu, kde pilot Ferrari přejel bílou čáru, ale nezajel do boxů. To bylo ale na základě instrukcí ředitele závodů, jak vysvětlil před malou chvílí sám Charlie Whiting, kvůli nebezpečné části závodní trati, kdy se v oblasti Pit Entry jezdilo příliš rychle. Jednalo se o specifickou instrukci pro daný závod.

Původní text:

Řadu diskuzí nastartoval moment, ve kterém Lewis Hamilton najel na boxovou komunikaci při cestě do boxů, ale na poslední chvíli se vrátil na závodní dráhu. Udělal tak přes travnatý pás za kuželem.

Pravidla a instrukce ředitelství závodu přikazují, že v případě zajetí do boxů musí být pilot napravo od kužele (Pit Entry Bollard). To je hlavně proto, aby jezdci nezajížděli do boxů později, než je nutné a případně někomu nevjeli do dráhy.

Pravidla a instrukce ale nijak explicitně nepřikazují, že když už je pilot na boxové komunikaci (Pit Entry), že musí zajet do boxů, respektive že se nesmí vrátit na závodní dráhu. Při některých závodech bývá toto nařízení v instrukcích ředitelství závodu uvedeno, ale v instrukcích pro GP Německa 2018 není. Charlie Whiting potvrdil, že toto ustanovení nařízení Lewis Hamilton opravdu neporušil.

Diskuse k článku

Napsat komentář