Jezdci by měli rozhodovat o tom, co je dobré pro předjíždění

Dva největší kandidáti na zisk letošního titulu mistra světa Lewis Hamilton a Sebastian Vettel vyjádřili rozhořčení nad změnami pravidel kolem aerodynamiky pro sezonu 2019. Zlobí je, že tato opatření auta zpomalí a hlavně, že se samotných pilotů nikdo na nic neptá.

Štítky: Pravidla Zveřejněno 13. 05 2018 — GPF1.cz

Auta mají dostat jiný přední i zadní spojler a upravené brzdové trychtýře. To je podle odhadů zpomalí přibližně o 1,5 sekundy na kolo. Sebastian Vettel o tom ale nevěděl a po včerejší kvalifikaci nad tím vyjádřil údiv.

„To je pravda?“ ptal se udivený Vettel, na což mu Hamilton musel potvrdit: „Ano, to je to, co říkají, něco takového.“

„Opravdu?“ pořád nechápal Vettel a po chvíli přemýšlení dodal: „Mně to přijde trochu komické. V roce 2009 jsme prosadili méně aerodynamiky s tím, že to přinese lepší závodění. Ale ve skutečnosti si myslím, že se moc nezměnilo. Pak jsme řekli, že auta jsou příliš pomalá, dejme jim více aerodynamiky a udělejme je širší. A všichni jezdci řekli: Děkujeme pěkně, to máme rádi, když jsou auta náročnější na jízdu. Po závodě nás vidíte více vyčerpané. A teď je chceme zase zpomalit. Je to jako plout do Ameriky a stokrát změnit kurz.“

Lewis Hamilton dodal, že o pravidlech rozhoduje stejná Strategická skupina F1, stejné uskupení lidí. Když bylo oběma závodníkům vysvětleno, že změny aerodynamiky mají zjednodušit předjíždění, Vettel se rozohnil s tím, že jezdci jsou v lepší pozici určit, co se má stát.

„Myslím, že byste se měli zeptat nás, co potřebujeme pro předjíždění,“ řekl Vettel. „Jsme jezdci, netvrdím, že víme všechno. Nevíme tolik o inženýrských aspektech auta, ale víme, jak auto řídit. A jaké jsou omezující faktory pro předjíždění. Ale nikdo se nás na nic neptá.“

Lewis Hamilton dodal: „My bychom měli dělat rozhodnutí.“

Bohužel v této chvíli, kdy jezdci měli šanci rozebrat, co oni by změnili na autech tak, aby se zlepšily šance na předjíždění, rozhovor s nimi skončil.

Diskuse k článku

Napsat komentář