Hamilton svržen z trůnu, Bottasův rekord a další zajímavé statistiky

Kvalifikace na Velkou cenu Austrálie 2022 se stala milníkem pro celou řadu pilotů. Kromě toho nabídla řadu zajímavých výsledků a až šokujících zápisů do historie. Právě proto následující článek rekapituluje kvalifikaci v Melbourne pohledem statistik.

Štítky: GP Austrálie Statistiky Zveřejněno 9. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Kromě Lewise Hamiltona je Charles Leclerc prvním pilotem, který v australském Melbourne v hybridní éře formule 1, dokázal získat pole position.

Leclercova pole position představuje také první vyhranou kvalifikaci Ferrari v Austrálii od roku 2007, tehdy ji pro Maranello získal Kimi Räikkönen.

Max Verstappen zajistil Red Bull první řadu na startu, obhájce titulu mistra světa tak vyrovnal nejlepší výsledek rudých býků v Austrálii od roku 2014, tehdy bral druhé místo Ricciardo.

Verstappen si vyjel rovnou svůj nejlepší kvalifikační výsledek v Austrálii v kariéře, doteď bylo maximem čtvrté místo.

Pérez odstartuje třetí, zatím nejlepší výsledek Mexičana v kvalifikaci v Albert Parku bylo deváté místo. Pérez se letos zde navíc teprve podruhé dostal do Q3.

Poslední čtyři vítězové Grand Prix Austrálie startovali do závodu buď z druhé nebo ze třetí pozice, tedy z míst, které letos v kvalifikaci obsadili jezdci Red Bullu.

Lando Norris si dojel pro nejlepší kvalifikační výsledek v letošní sezoně, když získal čtvrté místo, zároveň je to nejlepší příčka pro McLaren v Austrálii od roku 2014, kdy čtvrtou pozici získal jistý Kevin Magnussen.

Lewis Hamilton zítra odstartuje pátý, je to poprvé od roku 2010, kdy Brit nebude startovat mezi třemi nejlepšími. Před dvanácti lety startoval s McLarenem jedenáctý.

Ricciardo před domácím publikem získal v kvalifikaci sedmé místo, je to Australanův nejlepší výsledek od roku 2015, kdy s Red Bullem startoval šestý.

V prvních dvou závodech v Bahrajnu a Saúdské Arábii, nebyl McLaren v Q3 ani s jedním vozem, teď v Melbourne se mezi nejlepší desítku dostali oba závodníci.

Esteban Ocon si dojel pro osmou pozici. Je to vůbec poprvé, co se Francouz v Melbourne dostal od Q3. Pilot Alpinu se tak zatím v letošních kvalifikacích pokaždé objevil i v její poslední části.

Carlos Sainz skončil devátý. Je to poprvé od roku 2014, kdy se obě Ferrari neobjevila na startu Velké ceny Austrálie v nejlepší pětce.

Piloti AlphaTauri Gasly a Tsunoda skončili na jedenáctém a třináctém místě, tím tak pokračuje neschopnost italské stáje dostat se v Austrálii do poslední části kvalifikace, a to už třetím rokem po sobě (respektive od roku 2018).

Valtteri Bottas se tentokrát zmohl jen na dvanáctou příčku. Tím tak skončila 103 kvalifikací dlouhá účast v posledním kvalifikačním segmentu, což je rekord.

Mick Schumacher poprvé porazil Kevina Magnussena, který poprvé od sezony 2017 chyběl v poslední části kvalifikace v Albert Parku.

Sebastian Vettel se po zatím protrápeném víkendu v Austrálii zmohl jen na osmnácté místo, což je poprvé v Němcově kariéře, kdy se v Melbourne nedostal do Q3.