Hamilton se o Verstappenovi v neděli dozvěděl více než doposud za celou dobu

Pilot Mercedesu ve Španělsku vyhrál svůj třetí závod v letošním mistrovství světa. Snadné vítězství to ale nebylo, Hamilton bojoval prakticky celý víkend s Maxem Verstappenem. Sedminásobný šampion v cíli závodu proto uvedl, že se toho o Verstappenovi během víkendu hodně naučil.

Štítky: Lewis Hamilton Max Verstappen Mercedes Zveřejněno 11. 05 2021 — Vašek Štěpánek

Hamilton s Mercedesem se rozhodli pro riskantní strategii dvou zastávek v boxech, aby zdolali Maxe Verstappena na Red Bullu. Risk se jim vyplatil, pilot Mercedesu ve Španělsku vyhrál a navýšil tak svůj náskok v čele šampionátu.

Spanilá jízda za třetím triumfem v sezoně to ale nebyla. Lewis Hamilton byl prakticky polovinu závodu zaseknutý za Maxem Verstappen a rozestup mezi nimi byl konstantně na úrovni kolem jedné sekundy. Právě díky tomuto ‚uvíznutí‘ získal Hamilton hodně cenných informací o svém rivalovi.

„Byl to vážně dobrý den. Hodně jsem se toho o Maxovi dozvěděl. Tento závod mi dal pravděpodobně více informací než všechny ostatní závody dohromady,“ uvedl Hamilton krátce po závodě.

Jaké přesné informace Hamilton získal, pilot Mercedesu moc zveřejňovat nechtěl. „Nic zvláštního… víte, když jste s lidmi na trati, tak uvidíte věci, které normálně vidět nemůžete. Je logické, že jsem sledoval jeho (Verstappenovo) auto, a to, jak s ním zachází. Takže to byl skutečně povedený den.“

Britovi výhru zajistila strategie dvou pit-stopů. Podobně jako v Maďarsku 2019, i zde Mercedes demonstroval svou sílu a určitý nadhled nad strategiemi pro závod. Hamilton přiznal, že měl ohledně této strategie jisté pochybnosti.

„Po celý víkend jsme měli v plánu ponechat si hned dvě střední sady pneumatik na závod. Původně jsme chtěli mít jen jeden pit-stop, ale ze své vlastní zkušenosti vím, že strategie jedné zastávky není vždy tou nejlepší, zvlášť, když závodíme na tratích jako Barcelona.

Nakonec byla strategie se dvěma pit-stopy jedinou variantou, jak vyhrát. Abych byl upřímný, měl jsem v tu chvíli dilema. Nevěděl jsem, jestli mám tým skutečně poslechnout, nebo pokračovat dál. Zariskovali jsme a ono to vyšlo,“ popisuje kritický moment lídr průběžného pořadí šampionátu.

Hamiltonův třetí triumf v prvních čtyřech závodech znamená nejlepší vstup do sezony v kariéře. Po Velké ceně Španělska je Hamilton se svými 94 body na čele šampionátu, druhý Verstappen ztrácí 14 bodů.