Hamilton naznačil odchod z F1 do dvou let

Sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton naznačil, že nejpozději za dva roky ve formuli 1 skončí. Britský pilot, jenž stále nemá smlouvu pro příští sezonu, to pronesl v souvislosti s plánovaným zavedením platovým stropů pro jezdce od roku 2023. Tou dobou už prý v F1 pravděpodobně nebude.

Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 29. 11 2020 — Martin Vejdělek

Hamilton je jedním z pilotů, kteří o závodní sedačce pro příští rok stále vyjednávají. Vedle požadavku na snížení nutnosti cestování je zajisté jedním z předmětů i finanční stránka, přičemž od roku 2023 se v tomto ohledu týmům výrazně sníží manévrovací prostor.

Každá stáj bude moci rozdělit mezi dvojici svých jezdců třicet milionů dolarů, což je pro představu zhruba o třetinu nižší částka, než jakou aktuálně pobírá sám pilot Mercedesu. Sumu vyšší než nastavená hranice v současné době vydává kromě německého týmu i Ferrari.

Existují ale dva způsoby, jak jezdcům platit více než třicet milionů. Zachovány jednak můžou být již uzavřené kontrakty, dále je možno omezení překročit s tím, že se poměrně sníží rozpočtový strop – týmy by tedy zřejmě měly méně financí pro dotování vývoje vozu.

Lewis Hamilton každopádně s takovýmto nastavením nesouhlasí, neboť je toho názoru, že piloti jsou hlavním tahákem formule 1. „Jezdci jsou hvězdami tohoto sportu. Oni přináší své značky, jejich sláva zvyšuje kvalitu sportu.“

Ovšem najdou se v paddocku i tací, kteří takto nastavený strop vnímají jako příliš vysoký. Jako třeba šéf týmu Alpha Tauri Franz Tost. „Piloti vydělávají příliš mnoho peněz, měli by dostávat mnohem méně. Kdybych to bylo na mě, přišel bych se stropem okolo deseti milionů.“

Pro italský tým by to rozhodně problém nebyl, neboť jeho duo Pierre Gasly, Daniil Kvjat patří podle nedávno odkrytého platového žebříčku jezdců mezi ty nejchudší ve startovním poli. Na opačném pólu pak jsou hvězdy těch největších týmů, tedy kromě Hamiltona i Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo a Max Verstappen.

Mezi nizozemským pilotem a jeho týmovým kolegou je obrovský rozdíl, zatímco Verstappen se řadí mezi ty nejlépe odměňované, Alexander Albon na tom není co do platu lépe než například jezdci Haasu.

S tím souvisí i Hamiltonova obava, že platové stropy ohrozí zejména týmové dvojky. Manažeři se totiž ke svým superhvězdám budou snažit získat někoho levnějšího. Britský jezdec navíc tvrdí, že na rozdíl od jiných odvětví se zavedenými limity se ve formule 1 potírá image závodníků.

„Ano, i v jiných sportech jsou platové stropy. Rozdíl je však v tom, že v nich si individuality snadno vybudují svou image a své značky, čehož pak mohou využít k dalším ziskům.“ Vycházející hvězdy to prý budou mít v tomto ohledu složité a zasloužili by si větší ohodnocení. „Když přinesou tomuto multimiliardářskému sportu něco navíc, měli by za to být odměněni,“ uzavřel Hamilton.

Ten také vyvolal rozpačitou situaci na čtvrteční tiskové konferenci, kde byl právě na toto téma dotázán. Když mu byl citován výše zmíněný výrok Franze Tosta, zarazil se a ptal se novináře, kdo to je. Teď, když už to ví, si s rakouským bossem může vyměnit názory i přímo v paddocku.