Hamilton nabádá mladé závodníky: Nepracujte s mentálními kouči, divočte!

Současný lídr mistrovství světa Lewis Hamilton prozradil v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC Radio 5 zajímavosti z vlastní předzávodní přípravy. Brit totiž vůbec nevyužívá vizualizace a rovněž nevěří na přínos mentálních koučů. Od spolupráce s nimi dokonce odrazuje ty nejmenší závodníky.

2 Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 12. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

V čem vlastně spočívá vizualizace jakožto závodní pomůcka? Jedná se o proces, kdy si pilot v duchu projede celou trať ještě před tím, než vůbec usedne do monopostu. Připomene si, jaké zatáčky pro něj mohou být rizikové, kde má zvolit jakou stopu a podobně. Mistři této techniky poté dokážou „zajet“ kolo ve své hlavě, které se při měření času od toho skutečného bude lišit třeba jen o pár desetin sekundy! Lewis Hamilton ale není zastáncem této pomůcky. Proč?

„Nikdy si nezkouším předem představit kolo. Zkusil jsem to před pár roky. Z mého úhlu pohledu to je totální ztráta času. Skvělá věc na závodních autech a závodech je to, že se vše děje ve zlomku sekundy. Jde o to, jak rychle zareagujete. Nemůžete to předpovídat. Jde o to, abyste byli maximálně pozorní a připraveni. Miluji to,“ tvrdí Brit.

Současně ale dodává, že respektuje každého pilota, který to může mít jinak. Pokud tedy jde o skutečnou přípravu, a ne jen předvádění se, jako to v minulosti vypozoroval u Sebastiana Vettela. „Každý má svůj způsob, jak se připravuje. Viděl jsem jednoho jezdce, myslím, že to byl Sebastian, jak před startem zavírá oči – nemyslím, že to ještě dělá. Podle mého to byla jen show, protože měl otevřené hledí, takže mu lidé viděli do obličeje.“

Když byl Hamilton dotázán, co by poradil začínajícím závodníkům, vytasil se s celkem překvapivým tipem. „Co můžu doporučit všem dětem, které se snaží závodit, je to, ať rozhodně neposlouchají lidi, kteří jim tvrdí, že potřebují mentálního kouče nebo člověka, co jim bude pomáhat se zvládáním vlastních myšlenek. Svoji mysl musí nechat trochu divočit, být svobodní a objevit sami sebe,“ má jasno pilot Mercedesu.

Diskuse k článku

Napsat komentář