Hamilton hájí vzestup Mercedesu, navzdory rostoucí ztrátě na Red Bull

Lewis Hamilton brání zlepšení, kterého Mercedes dosahuje, navzdory pořád velkému odstupu na Red Bull.

Štítky: Lewis Hamilton Mercedes Red Bull Zveřejněno 8. 08 2023 — GPF1.cz

Od testování v roce 2022 až do květnové Velké ceny Monaka byl Mercedes průkopníkem v používání architektury vozů s takzvanými nulovými bočnicemi. Poté změnil model W14, aby jezdil se přiblížil filozofii tzv. downwash, kterou upřednostňuje Red Bull, ale s přidáním “vodního skluzu” podobného tomu, který mají McLaren nebo Aston Martin. Po této modernizaci Hamilton v následující GP Španělska získal druhé a třetí místo. Mercedes se však v Barceloně v roce 2022 také těšil z posílení, když George Russell získal třetí místo.

Od té doby Hamilton získal několik třetích míst a v Maďarsku získal pole position. Metrika “superčasů”, která zaznamenává nejrychlejší kolo každého týmu během závodního víkendu, však ukazuje, že Mercedes se dostal ze ztráty na Red Bull z 0,504 % (Monako) na 0,502 % (Silverstone) a pak 0,866 % (Spa).

Navzdory tomu Hamilton pochválil “velké kroky”, které tým udělal, a řekl:

“Jsem na všechny neuvěřitelně hrdý. Všichni pracovali šíleně tvrdě. Udělali jsme velké kroky. Myslím, že největší krok jsme udělali, když jsme dojeli do Monaka, a auto od té doby udělalo opravdu velký pokrok. Lépe jsme pochopili, jak auto nastavit. Bylo mnohem konzistentnější – pódia, umístění v první pětce – což bylo skvělé.

A obecně jsme dosahovali solidní, skvělé spolehlivosti. Takže je tu spousta dobrých věcí.”

Když Hamilton poukazoval na to, v čem musí W14 ještě pokročit, vyzdvihl nedostatek přítlaku a vyvážení. Na druhý problém upozornil na začátku sezony poté, co se cítil s vozem nespojený, protože kokpit byl v porovnání s Red Bullem a Ferrari umístěn výrazně více vpředu.

“Na vyvážení musíme ještě zapracovat. A jako vždy potřebujeme více přítlaku. Ale vím, že všichni v továrně se na to soustředí naprosto maximálně. Prostě se masivně soustředíme na to, abychom získali druhé místo pro tým v šampionátu konstruktérů, a já se snažím získat třetí místo v pořadí jezdců.”