Kouzlo, kterým Hamilton obral britské úřady o 100 milionů korun na daních

Krátce po zisku čtvrtého titulu mistra světa musí Lewis Hamilton řešit zcela jiný problém nesouvisící s jeho závodní kariérou. Na světlo světa se totiž dostala dokumentace, podle které se Brit vyhnul placení daní za svoje tryskové letadlo.

3 Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 10. 11 2017 — Lukáš Štěrovský

O co, zjednodušeně řečeno, vlastně jde? Hamilton použil svoji společnost British Virgin Islands k tomu, aby si zakoupil letoun v hodnotě 16 milionů liber (v přepočtu asi půl miliardy korun). Tato společnost pronajala letoun další firmě z ostrova Man. Ta učinila to samé, když letoun pronajala třetí straně, správní společnosti. Za tento krok si firma z Manu vyžádala vratku DPH ve výši 3,3 milionů liber (necelých sto milionů korun) za „obchodní transakci“, zkrátka provedla nákup bez DPH. Kruh se dokončil tím, že třetí strana, správní společnost, pronajala letoun exkluzivně Lewisi Hamiltonovi a jeho firmě British Virgin Islands.

HamTaxes

Zdá se, že dohoda o leasingu a pronájmu, kterou za Hamiltona zřídili jeho pracovníci, není v souladu s evropskými a britskými zákony. Ty totiž zakazují takto vracet finance, tedy ty peníze, které byly původně utraceny za nákup firemního či služebního majetku, pokud je zakoupený produkt využíván k evidentně soukromým účelům. Právníci britského závodníka, kteří aktuálně celou situaci prošetřují tvrdí, že Hamilton jakožto sportovec platí daně hned v několika státech a spoléhá se na své poradce, tudíž není na místě kritizovat pilota jako takového.

Letoun, který má, s ohledem na to, že za něj podle zákona byla vyplacena vratka DPH, být využíván k obchodním účelům, ale Hamilton opakovaně použil k účelům soukromým, jak je uvedeno v inkriminovaných dokumentech. Tryskáč byl využíván v průměru 160 hodin měsíčně a hned 80 jich měl na kontě Hamilton, který byl v dokumentech popsán jako „výhradní klient“. Navíc závodník sám zveřejnil několik fotografií s letounem, kterým letěl třeba na dovolenou nebo jej využíval k jiným, volnočasovým aktivitám, což je další důkaz proti jeho osobě.

„Pokud je soukromé používání tryskáče navlečeno na obchodní využití, pak jde v podstatně o vyhnutí se placení daní,“ uvádí expert přes daně Rita De La Feria z Leedsu. „Používáte ho pro své soukromé účely, a tak byste měli platit daně za jeho soukromé využívání.“ Ta činí u soukromých tryskových letadel zakoupených mimo Evropskou unii 20 % jejich ceny.

Two day holiday before the greatest race weekend of the year!! #blessed #greatful #GodIsTheGreatest

Příspěvek sdílený Lewis Hamilton (@lewishamilton),

Diskuse k článku

Napsat komentář