Hamilton a Vettel? Dva naprosto odlišné přístupy k závodění, říká Pavel Turek

Jací ve skutečnosti jsou? Jak přistupují k závodění? Pavel Turek, odborník pohybující se dlouhodobě v zákulisí formule 1, se blíže podíval na osobnosti dvou největších adeptů na vítězství v letošním šampionátu – Lewise Hamiltona a Sebastiana Vettela.

Štítky: Lewis Hamilton Pavel Turek Sebastian Vettel Zveřejněno 30. 08 2017 — GPF1.cz

Závodu v Belgii předcházela už tradiční letní pauza, v rámci které si zaslouženého odpočinku užívali jak členové týmů, tak i samotní jezdci. A právě v tom, jak své volno strávili dva největší aspiranti na titul – Lewis Hamilton a Sebastian Vettel – lze vypozorovat jejich naprosto rozdílné osobnosti a tím pádem i jiný přístup k závodění.

Lewis Hamilton si užíval pestrý program, v rámci kterého navštívil Kubu, na motocyklu projel Colorado a mnoho dalšího. Zkrátka a prostě aktivní odpočinek. Brit navíc veškerou svoji prázdninovou aktivitu komunikoval skrze sociální sítě se svými fanoušky, jak má ostatně ve zvyku.

Touto činností tedy Lewis Hamilton nabízí vlastní úhel pohledu, určitý způsob, kterým se stylizuje a vytváří veřejný obrázek. Příznivci (nejen) ze světa formule 1 si o něm tak udělají obrázek z obsahu, který není zprostředkováván masmédii, ale jež vytváří sám závodník.

Ostatně pilot Mercedesu je aktivitou v tomto odvětví proslulý. Díky tomu všichni vědí, že Hamilton sbírá umění, kupuje si privátní letadla, v garáži má několik automobilů značky Cobra, nechává se tetovat, nastřelovat si vlasy, jeho krk je ověnčený tlustými řetězy, kterými dává najevo svůj obdiv rapu – mimochodem sám o sobě si myslí, že je velmi dobrý hudebník. Skoro bych řekl, že kdyby existovala reinkarnace, chtěl by se v příštím životě narodit jako rapper.

Komentář Pavla Turka: Korektní vztah Vettela a Hamiltona se vedení F1 nehodil

Na druhou stranu, tento odhalený životní styl (skoro pět milionů příznivců na jeho Instagramu je už nějaké číslo) znamená, že se občas provalí i nějaký ten úlet. Z minulosti můžeme jmenovat třeba potíže s policií v Austrálii a ve Francii…

Člověk se až diví, jak se pod tíhou všech těchto aktivit Hamilton dokáže koncentrovat na závodění, odprostit se od všeho dalšího. Možná právě to je ale dobrý způsob – zahltit si hlavu věcmi, které má rád, nebýt moc analytický, netrápit sám sebe tím, co bude.

Na druhé straně pomyslné barikády je pak Sebastian Vettel. Ten se novinářům zmínil, že dovolenou strávil na pláži u moře – a nic dalšího neprozradil. Němec je známý tím, že si chrání své soukromí. Nemá účty na sociálních sítích, což brání tím, že si radši s lidmi pohovoří osobně. Koneckonců, svoji manželku Hannu Praterovou, kterou znalo jen pár vyvolených v týmu bývalého zaměstnavatele, kde Vettel tehdy působil, nechával v počátku jejich vztahu „schovanou“ během závodních víkendů v Paddock Clubu; nemohla ani do padoku jako takového.

Vettel si zkrátka žije svůj „tajný“ život ve Švýcarsku, kde s Hannou vychovává i dvě dcery – Emilie a Matildu –, a plně se koncentruje na závodění. Proto se nelze divit, že prodloužil smlouvu s Ferrari o celé tři roky. Scuderia je podobně konzervativní. Vlastně se jedná o větší rodinu, která mezi sebe jen málokdy vpustí někoho nového. Vettelovi, který je zvyklý na zaběhlé procesy, které se nemění, a fungující věci, navíc maximálně vyhovuje i kolega Kimi Räikkönen.

Ten je, byť nekomunikativní, velmi přímočarou a nezákeřnou osobností. Oba závodníci si náramně rozumí a řekl bych, že jednou z Vettelových podmínek při podpisu nové smlouvy bylo právě Räikkönenovo setrvání. Takového kolegu Vettel chce. Však stačí vzpomenout, jak špatně během svého posledního roku u RBR snášel excentrického Ricciarda.

Takže tu máme dva rozdílné přístupy k závodění, stejně jako dva odlišné vozy bojující o titul. Vyhraje Hamilton s Mercedesem W08, kterému sedí rychlejší tratě, kde dosahuje nejvyšší rychlosti? Nebo Vettel ve Ferrari SF70H, jemuž zase vyhovují technické pasáže a měkčí směsi pneumatik, s nimiž dokáže zacházet lépe než konkurence?

Pozn. red.: Pavla Turka a jeho střípky z předchozího i současného života v motorsportu můžete nově sledovat na Instagramu, a to na adrese www.instagram.com/pavelturekf1/

[wppa type=“content“ album=“397″]Any comment[/wppa]

Diskuse k článku

Napsat komentář