Automobilist.com

Häkkinen: Za mého působení jsme měli v F1 větší svobodu

Dvojnásobný mistr světa Mika Häkkinen má pocit, že se dnešní formule 1 příliš izoluje a neřídí se srdcem.

2 Štítky: FIA Mika Häkkinen Zveřejněno 14. 06 2019 — Jiří Košta

Podle finského mistra světa je potřeba změnit celý přístup k formuli 1. Za jeden z hlavních problémů považuje určitou umělost celého sportu. Häkkinen věří, že v minulosti měli jezdci větší svobodu, ale dnes už tomu tak není.

„Možná zde nebylo tolik kamer, takže nebylo vidět všechno, co jsme udělali. Běžně bychom měli pětivteřinové penalizace nebo horší věci, kdyby se závodilo pod stejnými pravidly, jako máme dnes. FIA ovšem odvádí dobrou práci pro to, aby byl sport bezpečnější. Kromě toho je také pod velkým tlakem.

Když se podívám na mojí kariéru ve formuli 1, tak si myslím, že jsem měl s Michaelem Schumacherem daleko větší svobodu,“ říká bývalý pilot McLarenu.

„Ale myslím si, že by FIA měla nechávat jezdce více závodit, musí si uvědomit, co je pro tento sport nejdůležitější. Nikdo nebyl v neděli spokojený s rozhodnutím. Penalizace rozhodla souboj o vítězství. Vlastně tu penalizaci dostal každý, kdo sledoval závod formule 1.“

FIA navíc využívá pro každý závod jiné traťové komisaře, takže se hodnocení jednotlivých incidentů často liší. V souboji Vettela a Hamiltona se často vzpomínal incident mezi Ricciardem a Hamiltonem z Monaka 2016.

„Řekl bych, že nastal čas určit stálé tři komisaře. Navíc by se měl přidat čtvrtý, který bude mít dohled nad ostatními. Nezáleží na tom, jak se zachovali komisaři z Kanady, ale chtělo by to nastavit stejná pravidla pro všechny velké ceny.“

Diskuse k článku

2 komentáře: “Häkkinen: Za mého působení jsme měli v F1 větší svobodu”

  1. jenDalsiTeepack napsal:

    Jj, Schumacherovi toho tenkrát prošlo hodně 🙂

  2. krakra napsal:

    Jó Miko, kdyby byl dříve aplikován stejný metr jako dnes, Schumacher by měl o pár titulů méně.

Napsat komentář