Haas: Bylo správné nechat v tom nováčky trochu vykoupat

Šéf týmu Haas Gunther Steiner přiznal, že úmyslně nechal Micka Schumachera a Nikitu Mazepina v jejich premiérové sezoně trochu „vykoupat“. Potřeboval, aby se jezdci co nejvíce osamostatnili, z čehož chce tým těžit v letošním roce.

Štítky: Guenther Steiner Haas Mick Schumacher Nikita Mazepin Zveřejněno 29. 01 2022 — Lukáš Štěrovský

Bylo to poprvé od svého vstupu do F1 v roce 2016, kdy Haas přišel se zcela novou jezdeckou sestavou. Jak Schumacher, tak Mazepin byli navíc nováčky ve formuli 1. To v kombinaci s nevyvíjeným vozem znamenalo poslední místo v Poháru konstruktérů a nula bodů. Gunther Steiner však dobře ví, že šlo hlavně o získávání zkušeností.

„Když jsme do toho šli, věděli jsme, co děláme. Ale neuvědomoval jsem si, co všechno to přinese, člověk se pořád učí,“ vysvětluje Steiner. „Uvědomil jsem si, jak mladí a nezkušení ti kluci jsou, a jak moc potřebují pomoc.

Nenaučíte je vše, na něco si musí přijít sami. Můžete je vést, ale ne jim všechno říci. Buď plaveš, nebo jdeš ke dnu,“ má jasno. „Snažit se udržet je na hladině je práce na plný úvazek, o kterou zájem nemám. Učit je tímhle způsobem je lepší, než je hýčkat.

S autem, které nebylo konkurenceschopné, to navíc bylo jednodušší, protože nám nešlo o body. To byla jediná dobrá věc na sezoně 2021, že jsme neměli co ztratit a já se nemusel rozčilovat. Jezdci se ale hodně naučili tím, když se jim něco nepovedlo.

V letošní sezoně ovšem zase chceme bodovat,“ nastínil jasné cíle americké stáje.

Rivalita nebyla nutná

Přestože tým na své piloty nijak nenaléhal, v některých fázích se mezi Schumacherem a Mazepinem objevila jistá rivalita. Podle Rusa je teď jejich vztah neutrální, přesto několikrát během roku musel zasahovat samotný Steiner a klidnit situaci.

„Na začátku sezony bojovali proti sobě, než jsme jim vysvětlili, že závodit o 19. místo navzájem týmu nic nepřináší. V určité fázi pochopili, že F1 není o tom, aby porazili jednoho jezdce. Stejné to je třeba se strategií v trénincích: Proč já musím dělat tohle, a neudělá to ten druhý? Protože je to pro tým lepší, jednoduchá odpověď.

Pro nás není jezdec jedna a dva, oba jsou jedničky. Jakmile něco vymyslíme, dostanou stejnou příležitost a rozhodneme, co je pro tým lepší. Žádné rozlišování, mají rovné postavení. Takhle to funguje,“ tvrdí Gunther Steiner.

Steiner doufá, že Haas zažije návrat alespoň do středu pole.