Haas byl na pokraji odchodu z F1. „Přežili jsme.“

Zatím nejhorší sezonu za dobu svého působení ve formuli 1 prožívá Haas. Americký tým získal v dosavadním průběhu jen dvě bodovaná umístění, Günther Steiner přesto vidí na tomto roce nějaká pozitiva, z nichž hlavním je záchrana týmu v nelehké ekonomické situaci.

Štítky: Haas Zveřejněno 27. 11 2020 — Martin Vejdělek

„Co jsme udělali správně? Přežili jsme!“ Šéf Haasu velmi stručně vystihl, co se jeho týmu povedlo. Finanční stabilitu stáje totiž výrazně ohrozila celosvětová pandemická situace, která kromě dalších nepříjemností znamenala i odložení startu sezony 2020.

„Byla velká šance, že tady už nebudeme. Táhli jsme ale za jeden provaz a díky tomu zůstáváme,“ chválí italský manažer své podřízené. Ti si jinak letos příliš radosti neužili, neboť vůz Haasu se z úsporných důvodů příliš nevyvíjel, což se projevilo i do výsledkové listiny.

Každý z pilotů dokázal jen jednou skončit v elitní desítce. Grosjeanova devátá příčka z Nürburgringu a Magnussenovo desáté místo z Maďarska v součtu vynesly pouhé tři body, horší je v tomto ohledu už jen Williams. Steiner si každopádně uvědomuje, že rychlost vozů má od ideálu velmi daleko.

„Celkově vzato jsme možná nebyli dobří na závodním okruhu, zato si myslím, že jsme udělali velmi dobré věci pro budoucnost Haasu a formule 1. Myslím si totiž, že formule 1 potřebuje lidi a týmy jako Haas.“

Steinera i z výše zmíněných důvodů nemrzí, že sezona skončí už sedmnáctým závodem. „Potkal jsem se v letadle s pár jezdci a ti mi říkali, že si to užili. Oni ale získávají body. Já bych si to také užil, jenže prožíváme těžkou sezónu nejen jako celá formule 1, ale i jako tým.“

Přesto pochválil FOM za to, že se mistrovství světa uskutečnilo alespoň v takové podobě. „Bylo úžasné, že dokázali tohle připravit. Po Austrálii přicházely každý den špatné zprávy, takže uspořádat sedmnáct závodů je opravdu skvělé. Stejně tak si zaslouží pochvalu všech deset týmů,“ smekl tyrolský rodák.

V uplynulé sezóně se nemohlo pořádat hned třináct z dvaadvaceti plánovaných velkých cen, vedení formule 1 ovšem zareagovalo několika provizorními řešeními. Některým tratím byly přiřazeny dva závody, úplně poprvé se pak v kalendáři objevili okruhy v Mugellu a Portimau a návrat po dlouhých letech ohlásily Nürburgring, Imola a Istanbul Park.

„Měli jsme zajímavou sezonu. Vše bylo dobré, tedy kromě toho, že nemohli být přítomni diváci a my neměli příjem. Sport však pokračoval a nebyl to pro něj vůbec špatný rok, mohlo to být o mnoho horší,“ zhodnotil Steiner.

Pro příští rok se chce formule 1 vrátit k tradičnímu kalendáři, Haas zase touží po návratu k někdejším výsledkům. Aby toho docílil, rozhodl se pro radikální krok – jeho barvy už nebudou hájit ani Romain Grosjean, ani Kevin Magnussen. Americká stáj slíbila, že jejich náhradníky brzy oznámí, nicméně očekává se, že jimi budou jezdci F2 Mick Schumacher a Nikita Mazepin.