Haas a Steiner proti sobě míří žalobami

Společnost Haas Automation, která je majitelem a sponzorem týmu Formule 1, nyní žaluje bývalého šéfa týmu Guenthera Steinera za údajné porušení práv k ochranné známce v jeho autobiografii "Surviving to Drive".

Štítky: Günther Steiner Haas Zveřejněno 13. 05 2024 — GPF1.cz

Jen několik dní poté, co vyšlo najevo, že Steiner žaluje Haas u soudu v Severní Karolíně kvůli nevyplacení provizí, které mu podle jeho slov náleží, vyšlo najevo, že Haas zahájil vlastní právní kroky v Kalifornii. V soudních dokumentech podaných v Central District of California, Western Division, Haas tvrdí, že Steiner a jeho vydavatelství Ten Speed Press jednali nezákonně, když zveřejnili obrázky, které podle něj porušují pravidla o ochranných známkách.

Haas ve svém dokumentu tvrdí, že: “V roce 2023 Steiner bez povolení nebo souhlasu společnosti Haas Automation napsal, uvedl na trh, propagoval, prodával, distribuoval a profitoval z publikace s názvem “Surviving to Drive” (dále jen “inkriminovaný produkt”), která nezákonně používala a zobrazovala a nadále používá a zobrazuje ochranné známky Haas Automation a obchodní značku Haas Automation za účelem Steinerova osobního finančního prospěchu a nezákonného zisku.

“Společnost Haas Automation nikdy nedala společnosti Steiner souhlas k používání ochranných známek Haas Automation nebo obchodní značky Haas Automation na inkriminovaném produktu.”

Společnost Haas Haas uvedla, že společnost Steiner upozornila na své obavy, ale nedostala uspokojivou odpověď, což ji přimělo k podání žaloby.

“Společnost Haas Automation upozornila Steinera před podáním žaloby, ale do dnešního dne společnost Steiner nepodnikla žádné kroky k zastavení nebo zmírnění svého protiprávního jednání, což si vyžádalo podání této žaloby,” píší dokumenty. “Steiner prodává a propaguje inkriminovaný produkt v různých médiích, mimo jiné v tisku a digitální podobě, čímž porušuje výhradní práva duševního vlastnictví společnosti Haas Automation.

Z informací dostupných na internetu vyplývá, že od ledna 2024 přesáhl inkriminovaný produkt prodej nejméně 150 000 kusů a dosáhl příjmů ve výši nejméně 4 500 000 USD.”

Steiner jde do právní tahanice s týmem Haas

Společnost Haas požaduje po žalovaných náhradu škody a požádala soud o soudní řízení před porotou.

V soudních dokumentech tvrdí, že společnost Haas vlastní několik federálně souvisejících ochranných známek pro své podnikání v oblasti CNC obráběcích strojů a motoristických aktivit, a uvádí fotografie v knize – včetně přední obálky -, které jsou podle ní nezákonné.

Steiner a Haas se rozešli koncem loňského roku poté, co mu nebyla prodloužena smlouva.

V týmu z Banbury působil od jeho vzniku v roce 2016 a díky svému účinkování v seriálu Netflix se stal v kruzích F1 kultovní postavou.

Pokud bude žaloba u kalifornského soudu pokračovat, pak klíčovou otázkou, kterou bude pravděpodobně nutné posoudit, je, zda lze použití snímků společností Steiner a Ten Press považovat za spravedlivé použití.

Spravedlivé užití skutečně umožňuje jednotlivcům a vydavatelům používat cizí ochranné známky bez souhlasu pro různé účely, včetně komentářů, kritiky, zpravodajství a komedie.