Haas a Mazepinovo Uralkali se přou o miliony dolarů

Americký Haas oficiálně odmítl splnit požadavky společnosti Uralkali, která vloni do týmu investovala peníze. Uralkali požaduje vrácení veškerých peněz, které byly využity pro vývoj letošního monopostu a také chce dalších 8 milionů dolarů za porušení smlouvy.

Štítky: Haas Zveřejněno 15. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Vloni do formule 1 vstoupila ruská společnost na výrobu hnojiv Uralkali. Jejím vlastníkem je Dmitrij Mazepin, jeden z oligarchů a také otec Nikity Mazepina, pilota, který vloni jezdil právě pro americký tým.

Velký vliv a nemalé finance Uralkali byly u Haasu více než očividné. Sedačkou pro mladého Nikitu počínaje, zbarvením vozů do ruské trikolory konče. Letos se však cesty těchto stran musely rozejít, a to kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Haas s okamžitou platností rozvázal spolupráci s Uralkali a později byl propuštěn i Mazepin z pozice závodního jezdce. Od letošní sezony jej nahradil Kevin Magnussen, který s Haasem odjel v minulosti už čtyři sezony.

Ruská společnost ale nyní požaduje od Haasu navrácení peněz, které vloni firma investovala do vývoje letošního vozu VF-22 (zhruba 13 milionů dolarů). Aby toho nebylo málo, Uralkali požaduje dalších 8 milionů za ‚odstupné‘ kvůli předčasnému ukončení kontraktu.

Haas o situaci dlouho nemluvil… nyní ale vydal oficiální dokument, ve kterém odmítá splnit požadavky svého bývalého sponzora. Haas se obhajuje jistými klauzulemi, které mají ve smlouvách všechny týmy i samotní jezdci.

Americký tým se obhajuje tím, že finance poskytnuté ruskou společností nemusí být vráceny zpět, neboť podle jedné klauzule může Haas rozvázat spolupráci se svým sponzorem, bude-li mít kooperace mezi oběma stranami negativní dopad na závodní tým.

To by v případném pokračování Haasu s Uralkali, které aktuálně není ani možné, týmu jistě dvakrát neprospělo. Firma Dmitrije Mazepina dále požadovala výstupní poplatek za předčasné ukončení smlouvy ve výši 8 milionů dolarů.

I v tomto případě se Haas dokázal obhájit, a to velmi podobnými argumenty jako u předchozí klauzule. Zdá se tak, že Uralkali na Haas už nijak právně nemůže a konec jedné neslavné části populárního týmu je nejspíše u konce.