Grosjean sděluje své názory týmu „v přímém přenosu“

Haas se nachází v prekérní situaci. Zatímco jejich loňská sezóna byla mizerná, ta letošní je snad ještě horší. Frustraci neskrývá ani pilot Haasu Romain Grosjean, který si během GP Ruska postěžoval v týmovém rádiu na své auto. Šéf týmu Günther Steiner z Grosjeanových komentářů radost neměl. Upozornil ho, že i tento faktor může hrát roli ve výběru jezdců pro rok 2021.

Štítky: Günther Steiner Haas Romain Grosjean Zveřejněno 30. 09 2020 — Petr Čermák

Loňská sezóna byla pro mladý americký tým studenou sprchou po úspěšné kampani z roku 2018, kdy se Haas dostal na páté místo v Poháru konstruktérů. Vloni Američani zaostali i za osmou Alfou Romeo a letos se opět trápí na chvostu pole – v horší situaci je jen Williams, který dosud nebodoval.

Přesto se o Haasu v posledních dnech pravidelně hovoří – jako jeden z posledních týmů totiž neoznámil jezdeckou sestavu pro příští rok. V současnosti pro ně jezdí Romain Grosjean a Kevin Magnussen, duo jezdců, kteří s americkou stájí závodí už od roku 2017. Letošní rok ale bude možná jejich posledním (nebo minimálně posledním pro Romaina Grosjeana).

Francouzský pilot neskrývá své emoce a během závodu mu sem tam něco „ulítne“ i do týmového rádia. V Rusku poznamenal, že „s tímhle autem nemůže nic dělat“, a že ho současná situace, ve které se Haas nachází, přestává bavit. Grosjeanovy komentáře ale naopak přestávají bavit šéfa týmu Günthera Steinera.

„Já bych řekl, že vám to chce také povědět,“ započal ironicky po GP Ruska šéf Haasu Günther Steiner. „Sympatizuje s vámi a chce, abyste si to poslechli živě, abych já nemusel tolik pracovat. Vlastně tím pomáhá i mně, pak nemusím tolik mluvit, když vám to řekne v přímém přenosu.“

Možný – a křehký – kalendář 2021

„Jeho pomoc nám možná umožní jednodušší rozhodování v souvislosti s jezdeckou sestavou na příští rok,“ zakončil Steiner, který si se svými jezdci nikdy nebral servítky. Nedodal, v čem s Romainem Grosjeanem nesouhlasí – spíše naopak by se dalo říct, že oba mají stejný pohled na věc, jen by se každý z nich chtěl s médii bavit odlišným způsobem.

„Víte, už je to ohrané, protože víme, co je špatně,“ dodal Steiner. „Když jde o naši situaci, jsem k vám vždy upřímný. Nejsme šťastní a nic před vámi neskrýváme. Je určitý způsob, jak se s těmito problémy popasovat, a pokud si (Grosjean) myslí, že (svými komentáři) činí správně, možná by v tom měl pokračovat.“

Pod Grosjeanem skřípe židle už několik let, pokaždé se mu ale podařilo zajistit kontrakt na příští sezónu. Letos je zatím v té nejprekérnější situaci – nachází se na posledním místě v Poháru jezdců a vedení týmu přestává být trpělivé.

Na jeho sedačku má zálusk řada jezdců. Pokud pomineme Sergia Péreze nebo Nica Hülkenberga, o místo v Haasu se uchází i junioři Ferrari aktuálně působící ve formuli 2. Jedním z nich je druhý muž současného pořadí Calum Ilott, své poslední slovo však neřekl ani Robert Švarcman, týmový kolega Micka Schumachera u týmu Prema. První jmenovaný se pak chopí volantu v prvním tréninku na GP Eifelu.

Piloti týmu Haas F1 nevylučují angažmá ve formuli E