Grosjean: Do top týmu? Musím lépe zvládat emoce

Francouz věří, že jezdecky má na to, aby se stal šampionem.

Štítky: Rádiová komunikace Romain Grosjean Zveřejněno 13. 08 2017 — Pavel Fabry

Romain Grosjean se domnívá, že je potřeba, aby se naučil lépe zvládat své emoce, chce-li získat sedačku u některého z předních týmů. Francouz je často slyšet v televizních přenosech, když si režie vybírá jeho nespokojené reakce, mnohdy směřované k soupeřům nebo k brzdám, se kterými měl jeho tým Haas dlouhodobě problémy.

Ve své šestileté kariéře ve F1 se Grosjean nejblíže dostal k vítězstvím v sezonách 2012 a 2013, když se v barvách Lotusu celkem devětkrát postavil na stupně vítězů. Na otázku, co musí udělat, aby se znovu mohl dostat do top týmů, odpověděl, že zapracovat na svých projevech během závodů.

„Vždycky je co zlepšovat,“ řekl Grosjean. „Když je člověk frustrovaný, najít způsob, jak se s věcmi vypořádat odlišně, vypořádat se s tím, že nefungují brzdy a takové věci, musím zapracovat na tomhle. Obecně jsou moje jezdecké schopnosti, fyzička a zpětná vazba na takové úrovni, že bych v dobrém voze mohl být mistrem světa.“

Grosjean na druhou stranu brání své emoce, když říká, že jeho projevy ukazují jeho odhodlání: „Jsem frustrovaný, protože chci vyhrávat. Když jsem pak frustrovaný, mluvím do vysílačky. Jak tedy frustraci uniknout?

Dá se na to pohlížet také tak, že budu říkat, ‚OK, závod nevyhraju, prostě si tu vydělám peníze, zajezdím si a půjdu domů‘. Pokud se do takové fáze dostanu, když je mi 31 a chci být mistrem světa, je moje kariéra tak nějak u konce.

Dokud člověk udrží ten plamen a toho vítězného ducha a není spokojený, protože se kvalifikoval čtrnáctý, i když porazil týmového kolegu… to mě nikdy neuspokojí. Některé lidi ano, a dobře pro ně, ale pro mě to nikdy nebude dost dobré.

Musím uklidnit svoje projevy do vysílačky, ale jsem frustrovaný, protože chci vyhrávat. Pokud jste v čele nebo máte auto, které je schopné vyhrát, pak nekřičíte a nestěžujete si, protože jste tam, kam si myslíte, že patříte.“

Grosjean na konci roku 2015 odešel z Lotusu k novému týmu Haas. Ten je technicky výrazně propojený s Ferrari, mnozí proto Franouzův přestup viděli jako snahu dostat se k Ferrari. Sám Grosjean říká, že je to stále možné, ne však dříve než v roce 2019.

„Stále si říkám, že jednoho dne budou hvězdy nakloněny a já dostanu svoji šanci,“ řekl Grosjean. „Od roku 2015 vím, že mám tříletou smlouvu s Haasem, takže (každý rok) přijde oznámení, ale pro mě to oznámení není.

Vždycky máte příležitosti, já hádám, že Valtteri (Bottas) 1. prosince nečekal, že bude bojovat o mistrovský titul namísto sedmých nebo osmých míst nebo tak něco. Pak mu zavolají a on je v mistrovském autě. Věci se můžou stát kdykoliv a já doufám, že můj den jednou přijde.“

Diskuse k článku

Napsat komentář