Gratulujeme Martinovi Šonkovi k vítězství ve Velké ceně Abú Dhabi

Během zimní přestávky a speciálně tento víkend oslavujeme krásné české výsledky zasněženého biatlonu nebo bílého tenisu. Ale i na motorsport došlo, a to dokonce v dějišti Velké ceny Abú Dhabi! Avšak ne na zemi, kde leží kolbiště finálových soubojů ve formuli 1. Nýbrž ve vzduchu. V závodě okřídlených formulí seriálu Red  Bull Air Race, kterým…

1 Štítky: Motorsport Red Bull Red Bull Air Race Zveřejněno 12. 02 2017 — Tomáš Richtr

Během zimní přestávky a speciálně tento víkend oslavujeme krásné české výsledky zasněženého biatlonu nebo bílého tenisu. Ale i na motorsport došlo, a to dokonce v dějišti Velké ceny Abú Dhabi! Avšak ne na zemi, kde leží kolbiště finálových soubojů ve formuli 1. Nýbrž ve vzduchu. V závodě okřídlených formulí seriálu Red  Bull Air Race, kterým se říká F1 ve vzduchu.

Český šampion v letecké akrobacii totiž tento víkend dosáhl na úžasný premiérový úspěch: vítězství ve vzdušné Velké ceně Abú Dhabi. Tento podnik o uplynulém víkendu otevřel sezonu 2017. Ta má celkem osm podniků. Pojede se ještě v San Diegu, v japonské Čibě, Budapešti, odkud jsou pro Českou republiku a Slovensko zprostředkovávány přenosy velkých cen formule 1. Bez Ruska to dnes nejde, takže pátým podnikem seriálu je Kazaň, v krásném administrativním a kulturním centru Tatarstánu a v jednom z největších měst v Rusku. Bylo by ostudou, kdyby chyběla klasická Evropa, takže chybět nebude. Kde přesně v Evropě se ale třetí závod od konce pojede, to si pořadatelé Red Bull Air Race ještě rozmyslí.

To samé se dá říci o předposledním závodu. S evropskou byrokracií je to asi trochu složitější a tak dějiště předposledního závodu je také neznámé. Finále se odehraje v americkém Indianapolisu, formuli 1 taktéž známé lokalitě.

Martin Šonka is the man! Red Bull Air Race winner. Pěkný zážitek. F1 ve vzduchu, samozřejmě 😉

Zveřejnil(a) Tomáš Richtr dne 12. únor 2017

Osmatřicetiletý Martin Šonka je český akrobatický a bývalý bojový pilot Vzdušných sil AČR. V sezóně 2010 byl nováčkem v Red Bull Air Race. V roce 2009 prošel kvalifikačním kempem Red Bull Air Race a obdržel Superlicenci Red Bull Air Race. Poté byl nominován pro závody roku 2010. V roce 2016 v RBAR vyměnil letadlo za nejnovější Zivko Edge 540 v3, který byl v roce 2015 dodán Peteru Besenyiemu, a vstoupil do týmu Red Bull. Hlavně proto je bez nadsázky favoritem letošní sezony.

Úspěch v Abú Dhabi je o to cennější, že v loňském závodě nedodržel Šonka limity tratě a byl z dějství diskvalifikován. Letos si vše vynahradil. Web GPF1 gratuluje příbuzné disciplině nejen k dvojnásobné české účasti (od loňska závodí také šampion Red Bull Air Race Challenger Cupu Petr Kopfstein), ale samozřejmě také Martinovi Šonkovi k životnímu triumfu v Abú Dhabi.

martin_sonka_in_las_vegas_photo_by_chris_tedescorbar

Diskuse k článku

Napsat komentář