Grande Charles! Pole position získal v Monze Leclerc

Osmou pole position v letošní sezoně si na Monze zajistil Charles Leclerc před Verstappenem a Sainzem. Polovina pole si ale odpykává penalizace a díky tomu zítra z druhého místa vyrazí George Russell a ze třetího Lando Norris. Slušný debut předvedl i Nyck de Vries, který při svém záskoku za Albona porazil Latifiho.

Štítky: Charles Leclerc GP Itálie kvalifikace Zveřejněno 10. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Poslední evropská kvalifikace byla silně poznamenána penalizacemi za nasazení nových dílů pohonné jednotky. Mezi potrestanými jsou: Verstappen, Pérez, Sainz, Bottas, Hamilton, Ocon, Tsunoda, Schumacher a Magnussen.

Další změnou je jezdecké složení – Alex Albon se nemůže zúčastnit zbytku víkendu, má potíže se slepým střevem. Ve Williamsu jej proto nahradil Nyck de Vries, který se v letošní sezoně už několikrát zúčastnil prvních tréninků s Mercedesem, Williamsem a Aston Martinem.

První část kvalifikace měla poklidný průběh. Na okruhu v Monze je typický vláček aut, která jedou hned za sebou. Je to kvůli nižšímu aerodynamickému odporu, který vůz za jiným vozem dostává – tím je rychlejší na rovinkách. V Q1 jsme ho ale tolik neviděli.

Velmi podařený debut zažil náhradník Alexe Albona Nyck de Vries, který v Itálii absolvoval svou první kvalifikaci v F1. Hned na první pokus se mu podařilo porazit zkušenějšího kolegu Latifiho a Williams by měl vážně zapřemýšlet nad změnou jezdecké sestavy…

Šťastnou kvalifikaci nezažil ani Aston Martin, jehož tempo se pro kvalifikaci tradičně vytratilo. Zelené monoposty může alespoň těšit to, že si řada jezdců na Monze odpyká penalizace na startu zítřejšího závodu, a tak se oba piloti posunou pořadím vzhůru.

Podobně zmařenou kvalifikaci měl i Haas. Hned dva časy Kevina Magnussena byly smazány za překročení limitů tratě. Mick Schumacher naopak nedokázal najít tempo a skončil poslední. Z Q1 tedy nepostoupili: Latifi, Vettel, Stroll, Magnussen, Schumacher.

Prostřední kvalifikační segment měl podobný průběh jako první část. K žádným zmatkům a kolizím nedošlo. Nicméně, v závěru Q2 jsme byli svědky typického vláčku vozů za sebou. Na jeho čele byl Nyck de Vries.

Nizozemec ve službách Williamsu během svého pokusu ale udělal chybu a tím jeho naděje na lepší čas vymizely. Díky penalizacím ostatních jezdců se De Vries stejně posune o několik pozic dopředu. V Q2 jsme už neviděli Yukiho Tsunodu, který bude startovat z konce pole.

Překvapením byla také rychlost Alpinu, od kterého se čekaly zajímavé výsledky. Fernando Alonso nakonec ale jen horkotěžko postoupil do poslední části. Ocon už takové štěstí neměl, a navíc si zítra odbyde trest a na startu klesne o pět míst.

Piloti Alfy Romeo Valtteri Bottas a Guanyu Zhou se rovněž nemohou chlubit extra dobrými výsledky a Fin navíc dostane penalizaci. Z Q2 tedy nepostoupili: Ocon, Bottas, De Vries, Zhou a bez zajetého času Yuki Tsunoda.

V poslední části byly k vidění hned dva vláčky pilotů, a to v prvních i druhých pokusech. Nejlépe z nich vzešlo domácí Ferrari, Charles Leclerc získal pole position a od dob Schumachera je prvním jezdcem Ferrari, který v jedné sezoně získal osm výher v kvalifikaci.

Druhý nejrychlejší čas zajel Max Verstappen, který ale kvůli penalizaci zítra do závodu vyrazí ze sedmé pozice, podobně je na tom také Carlos Sainz, Sergio Pérez i Lewis Hamilton – ti ale odstartují ještě z větší hloubi pole.

George Russell, který v Q3 zajel až šestý nejrychlejší čas, zítra dostartuje z druhého místa. Za ním odstartuje dvojice jezdců McLarenu před Gaslym a Alonsem. Jediný, kdo si tedy udrží svou originální pozici z dnešní kvalifikace bude její vítěz Leclerc.