GP Španělska: Vettel neudržel vedení, Hamilton vítězem

Ferrari mělo skvěle rozjetý závod, avšak na jeho konci bylo méně šťastným týmem. Lewis Hamilton zvládl bitvy v boxech i na trati a v Barceloně slaví. Po kolizích a problémech ostatních se na stupních vítězů letos poprvé objevil i Daniel Ricciardo.

5 Štítky: GP Španělska výsledky Zveřejněno 14. 05 2017 — Josef Nekvinda

Přitom základní kámen úspěchu položil Sebastian Vettel už na samotném startu závodu. Dokázal se natlačit před Lewise Hamiltona a vedoucí pozici v první zatáčce i uhájit. Velmi rychlí byli i Valtteri Bottas, Kimi Räikkönen a Max Verstappen. Všichni tři najížděli do první zatáčky vedle sebe, a to se ukázalo být příliš. Bottas pošťouchl zadní část Räikkönenova vozu a ten, aniž by mohl jinak, to samé provedl Verstappenovi na přední části. Výsledek? Bottas bez větších následků, Räikkönen a Verstappen měli utržená zavěšení a v závodě dále nepokračovali. Celý incident se obešel bez dalšího zásahu sportovních komisařů.

Na okolnosti těchto událostí doplatil Fernando Alonso, který byl vytlačen z nadějné pozice vozem Felipeho Massy vyhýbajícím se Verstappenovi, a vrátil se až na jedenácté příčce. Na celé situaci pak vydělaly oba vozy Force Indie, které se objevily na příčkách 5 a 6.

Náskok Vettela na čele závodu se stabilizoval na hranici dvou sekund na Hamiltona. Jako první k mechanikům zavítal německý šampion a oproti později stavějícímu Britovi si nechal nasadit znovu žlutě označenou sadu pneumatik. Vettel se nicméně dostal za Bottase, který jej dokázal pár kol udržet za sebou a připravit tak o drahocenné sekundy náskoku. Avšak Vettel nádherným předjížděcím manévrem finského závodníka v nájezdu do první zatáčky pokořil a znovu začal ujíždět.

Zhruba v polovině závodu vypsaného na 66 kol došlo i na virtuální safety car po kontaktu mezi Stoffelem Vandoornem a Massou. I belgický závodník skončil s utrženým zavěšením. V závěru platnosti virtuálního safety  caru zajel Hamilton podruhé do boxů pro měkkou sadu gum a hned o kolo později, již v běžném závodním režimu, i Vettel. Oba se na dráze potkali v nájezdu do první zatáčky a bylo to hodně natěsno. Došlo i na drobný kontakt, ale Vettel svou pozici nakonec uhájil. Chvíli poté se ze závodu pro technické potíže odporoučel Bottas.

Brit se ujal vedení v kole 44, Němec neměl na cílové rovince sebemenší šanci. V pozadí těchto událostí se také Daniel Ricciardo dostal na průběžné stupně vítězů a i obě force indie povyskočily o místo výše. Na tomto pořadí se už v závěru nezměnilo vůbec nic. Vyhrál tedy Hamilton před Vettelem a první stupně vítězů letos slaví i Daniel Ricciardo. Velmi cenné body za osmé místo si vysloužil Pascal Wehrlein, a to i přes pěti sekundovou penalizaci. Šestý byl v cíli klasifikován Nico Hülkenberg.

Výsledky GP Španělska:

Podrobný průběh závodu:

Diskuse k článku

5 komentářů: “GP Španělska: Vettel neudržel vedení, Hamilton vítězem”

 1. Pavel Fabry napsal:

  Díky. Je třeba brát to trochu s nadsázkou a s nadhledem. 😉

  Guru: Dobrý vtípek Pavle Fabry

 2. Pavel Fabry napsal:

  Anebo si třeba ten článek přečetl a zamyslel se nad tím. 🙂

  Guru:
  Nejvíc se mi líbilo jak Kimi Raikkonen ztrapnil veřejného hejtaře pana Fabryho co se tu navážel do Kimiho že kašle na fanoušky.. No dnes Kimi ukázal že nějaký Fabry je jen další z řady hejtařů co si nevidí ani do vlastních ust. Kimi 10:0 Fabry!!

 3. Lukáš Štěrovský napsal:

  Což samozřejmě nemění nic na tom, že to bylo hezké gesto. 🙂

  Dallas: Taky se přikláním k názoru, že to bylo z vůle někoho jiného a ne z Raikkonenovi:)

 4. Dallas napsal:

  Lukáš Štěrovský:
  To klidně mohlo být z vůle týmu, nikoliv Räikkönena. 🙂

  Taky se přikláním k názoru, že to bylo z vůle někoho jiného a ne z Raikkonenovi:)

 5. Lukáš Štěrovský napsal:

  To klidně mohlo být z vůle týmu, nikoliv Räikkönena. 🙂

  Guru:
  Nejvíc se mi líbilo jak Kimi Raikkonen ztrapnil veřejného hejtaře pana Fabryho co se tu navážel do Kimiho že kašle na fanoušky.. No dnes Kimi ukázal že nějaký Fabry je jen další z řady hejtařů co si nevidí ani do vlastních ust. Kimi 10:0 Fabry!! 🙂

Napsat komentář