F1 má nového nejmladšího vítěze! Verstappen ve Španělsku využil vzájemné kolize mercedesů

Velmi úspěšnou premiéru v barvách týmu Red Bull prožil Max Verstappen, který vyhrál španělský závod a stal se tak v osmnácti letech nejmladším vítězem historie F1. Pomohla mu k tomu velká havárie v podání obou jezdců Mercedesu brzy po startu. Stupně vítězů doplnili Räikkönen s Vettelem. Po zhasnutí červených světel šlo takřka o infarktový úvod závodu, o který se…

12 Zveřejněno 15. 05 2016 — GPF1.cz

Velmi úspěšnou premiéru v barvách týmu Red Bull prožil Max Verstappen, který vyhrál španělský závod a stal se tak v osmnácti letech nejmladším vítězem historie F1. Pomohla mu k tomu velká havárie v podání obou jezdců Mercedesu brzy po startu. Stupně vítězů doplnili Räikkönen s Vettelem.

Po zhasnutí červených světel šlo takřka o infarktový úvod závodu, o který se postarali jezdci Mercedesu. Niku Rosbergovi se podařilo hned po startu překonat Lewise Hamiltona, ale výjezd ze třetí zatáčky měl výrazně lepší Brit, načež Němec zaujal defenzivní závodní stopu a tímto manévrem zavřel Hamiltona na vnitřku dráhy. Ten následně najel až na trávu, ztratil přilnavost svého auta, a to se následně dostalo do smyku a ve velké rychlosti srazilo týmového kolegu Rosberga. Havárie si vyžádala výjezd safety caru.

Po restartu ve čtvrtém kole se tak do čela závodu dostal Ricciardo následován Verstappenem, který za svými zády už měl Sainze. Až za touto trojicí se seřadili jezdci Ferrari vpředu s Vettelem. Oba ale neměli problémy dostat se před Španěla po aktivaci systému DRS. V problémech se v třetině závodu ocitl Nico Hülkenberg, z jehož vozu šlehaly plameny. Své auto si pak dokonce uhasil sám. Domácí Velkou cenu nedokončil ani Fernando Alonso, který odstoupil v závěrečné třetině závodu.

Situace na čele se začala dramatizovat v padesátém kole, kdy se v důsledku strategicky odlišných přístupů sjeli Sebastian Vettel s Danielem Ricciardem a vpředu Kimi Räikkönen s Maxem Verstappenem. Řečí pneumatik na tom byl nejlépe z této čtveřice Ricciardo, nicméně okruh Catalunya nenabízí tolik příležitostí k předjíždění. Australan to přesto v nájezdu do první zatáčky na Vettela několikrát zkusil a bylo z toho vždy velké drama. Vítězně z těchto soubojů vyšel Němec, navíc Ricciardovi praskla kolo před cílem závodu levá zadní pneumatika. Dokončil přesto těsně pod stupni vítězů.

Vítězem se nakonec stal Max Verstappen, který se prezentoval precizní defenzivní jízdou před Kimim Räikkönenem a Sebastianem Vettelem. Nizozemský mladík se tak stal desátým vítězem v posledních deseti letech na tamním okruhu a současně nejmladším vítězem závodu F1 v historii!

Výsledky GP Španělska:

Podrobný průběh závodu je k dispozici níže v našem on-line textovém přenosu.

Čtěte dále: Hamilton je zpět! Ve Španělsku odstartuje první. Ferrari nestačilo ani na Red Bull

Diskuse k článku

12 komentářů: “F1 má nového nejmladšího vítěze! Verstappen ve Španělsku využil vzájemné kolize mercedesů”

 1. Arnost Krehulek napsal:

  Domino4 MichalKozak Vinu obecně určit nelze, oba dělali, co museli pro obhájení/převzetí pozice a pravidla neporušil, podle mě, ani jeden. Na druhou stranu, jak to vidím já, Hamovi muselo být jasný, že pokud ho tam Rosberg nepustí, tak se tam nevejde. Na základě předchozích zkušeností počítal, že pustí a proto se tam bezhlavě nacpal aniž by počítal s únikovým plánem. Nepustil a imho dobře udělal. Nechápu, proč by ho měl pořád pouštět a bejt za pitomce. Čímž nechci říct, že bych měl cokoliv proti Hamovi, prostě jezdí agresivně a je to bezesporu dobře. Jen prostě už do budoucna nemůže počítat s tím, že když si usmyslí, Nico si v rámci dobra pro tým na chvíli vyvěsí takovou malou modrou vlaječku.

 2. INF_11 napsal:

  VojtaPolesny  Tak museli celému světu dokázat že se rozhodli správně, když vykopli Kvjata 😉
  Ale ne vážně, jen jedním autem pokrývali Vettela.

 3. MichalKozak napsal:

  Seb_fan VojtaPolesny Chtěl jsem napsat něco podobného 😀 Tyto konspirační teorie miluju… 😀 Fakt mě zajmá co s dnešním závodem media udělají.

 4. Seb_fan napsal:

  VojtaPolesny To je totální koko*ina. Myslíš, že by jen tak riskovali, že nevyhrajou? Riskovali by, že Ferrari pojede s objema jezdci na potencionálně lepší tři zastávky a Maxe poslali na 2 s tím, že ho oba piloti Ferrari předjedou? Poslalo by snad Ferrari Vettela, který byl v tu chvíli před Kimim na horší strategii se třemi zastávkami, kdyby to vědělo? Díval ses vůbec? Buď ne, nebo se vzpamatuj, pusť si to znovu a podívej se na to objektivně… A hádám, že Mercedes podle tebe sabotuje Hamiltona a dnes ho podle tebe Nico zavřel, aby nebral body ani jeden a tím pádem je o závod míň což nahrává Rosbergovi nemám pravdu?

 5. VojtaPolesny napsal:

  No Ričárdo byl lepší, ale hádám že Marko opět zapracoval…

 6. Jirx napsal:

  Ta kolikze Mercedesu musí být dost problém pro řešit a hledat viníka. Podle pravidel si vedoucí pilot volí stopu, takže tady byl Rosberg v právu, jenže Hamilton ho dojížděl fakt hodně rychle a Rosberg prudce zavíral dveře – z toho usuzuji, že Hamiltona celou dobu viděl, a byl si vědom rychlosti jeho výjezdu ze zatáčky. Vzhledem k tomu – v zájmu týmu a taky k faktu, že se jednalo o první kolo – nemusel tak prudce bránit pozici, radši si mohl připravit stopu pro další zatáčku, kde se mohl ubránit a v té následující pak pozici vzít zpět (teoreticky, samozřejmě). To samé ale platí i pro Hamiltona, nemusel se zuby nehty rvát na vnitřek trati, mohl zůstat na vnějšku. Rychlost měl rozhodně dostatečnou na to, aby do další zatáčky vjížděl bok po boku s Rosbergem a na výjezdu by musel být pomalejší Nico, tudíž mohl mít šanci v další zatáčce zůstat na vnitřku. A zase – bylo to první kolo, není důvod být tak přehnaně agresivní a rvát se o pozici.

  Mě to přijde unáhlené od obou pilotů. Rosberg se možná snažil vrátit Hamiltonovi loňské Japonsko nebo USA. Ale takhle krátkozrace by piloti takového formátu závodit neměli, natož pak mezi sebou. Za tým bych potrestal oba, jako steward bych asi netrestal nikoho, možná spíš Hamiltona, protože byl zkrátka za Rosbergem a musí počítat s tím, že on si volí stopu – i přesto, že Rosberg zavřel dveře prudce, Hamilton tam stihl strčit sotva přední křídlo a to už směřoval mimo trať.

 7. MichalKozak napsal:

  Domino4 MichalKozak Nezaujatě se podívejte na opakovaný záznam, ale chápu, že je to těžke když fandíte ham.

 8. Domino4 napsal:

  MichalKozak Domino4 Tak podle komisařů to asi tak jasné není. Tudíž zůstávám u svého stanoviska, že vinu nelze jednoznačně určit.

 9. Seb_fan napsal:

  Měla by se sepsat petice za odstoupení Merglu ze šampionátu. To byl panečku závod! 😀 Ale teď vážně. Max si to rozhodně zaslouží. Herr Marko a celý Red Bull se můžou bít do prsou. Tenhle tah jim náramně vyšel. Závod byl moc pěknej v tom ohledu, že se bojovalo o umístění na bedně až na čáru. Škoda že z toho ale vypadl Ricci. Ovšem těch předjížděcích manévrů nijak moc nebylo. Teda aspoň na úplným čele, kterýmu se kamera věnovala 95% závodu. Naplno se projevil faktor aerodynamickýho přítlaku. Když 2 vyrovnaný auta jeli za sebou tak ten ze zadu neměl šanci. Kimi se Sebem vždy poměrně rychle stáhli ztrátu po pit stopu, ale dotáhli sodovky a zasekli se. Trochu mě Kimi překvapil, že na Maxe ani nezaútočil. Ale zase na druhou stranu motor Renaultu je už víceméně na úrovni Ferrari. Stejně celý jako Red Bull. Jsem rád, že Kimi opět ukázal, že nepatří do starýho železa. Jasně, strategie je jedna věc, ale druhá je taky to, že letos nedělá chyby a kromě austrálie se mu vyhýbají i technické problémy, a tak ukazuje, že na to má. Co se týče Maxova vítězství, tak už jsem četl, že Red Bull Ricciarda odstranil aby Max vyhrál. Nechápu, jak někdo může takovou sračku vůbec vymyslet. Maxovi to přeju, je dobře, že může v F1 zůstat dalších 20 let. Aspoň budu mít 20 let komu fandit. Bylo fajn slyšet v F1 novou hymnu…….Jinak Hamilton no comment -_-

 10. MichalKozak napsal:

  Domino4 No je vidět komu fandíte, ale vina je naprosto jasná první byl Rosberg a druhý byl ham. Rosberg volil devenzivní stopu a ham šel tak, kde neměl místo tak Rosberga radši sundal a ukončil to přitom stačilo pustit nohu z plynu a kolize nemusela být. Ale nějak mi to nevadí, jelikož ham se vytrestal sám a Nico má ještě větší náskok… Teď je otázka co s tím zase media udělají jakože přesně toto Mercedes chtěl a jak chce aby zvítězil Rosberg a tak dále a tak dále..

 11. Domino4 napsal:

  Verstappena jsem nijak nemusel – hlavně to jak z něj všichni byli na větvi, jak je neskutečně talentovaný atd. Dnes ovšem ukázal, že neumí být pouze rychlý, ale dokáže u závodění i přemýšlet. Jel, co potřeboval, aby pošetřil pneumatiky a zaslouženě si dojel pro výhru – klobouk dolů. Jakožto velký fanoušek Hama, je pro mě kolize Mercedesů neštěstí, ale v tuto chvíli nemám jasný názor, čí je to vina – Lauda ihned po incidentu, řekl, že Ham byl asi příliš optimistický (nebo něco v tom smyslu) jiní dávají vinu Rosbergovi. Je pravda, že Ham už byl křídlem na úrovni zadku Rosberga, ale opravdu těsně. Jsem zvědav na rozhodnutí komisařů

 12. otas napsal:

  Nebýt kolize Mercedesů, tak se mu to nepovedlo, ale to nikoho nezajímá. Takže Max velmi dobrý výkon, zaslouží si to. Ferrari jen paběrkuje, kdyby dojely oba Mercedesy, tak jsou na 4. a 5. místě.

Napsat komentář