GP Monaka: Co se neslo éterem během závodu

Podívejte se na přepis rádiové komunikace z klání v úzkých uličkách Monte Carla. Mimo jiné obsahuje i klíčovou pasáž závodu, během níž přišel Hamilton o zcela jasné vítězství.

Štítky: Rádiová komunikace Zveřejněno 31. 05 2015 — Tomáš Bohuslav

Podívejte se na přepis rádiové komunikace z klání v úzkých uličkách Monte Carla. Mimo jiné obsahuje i klíčovou pasáž závodu, během níž přišel Hamilton o zcela jasné vítězství.

Velká cena Monaka měla poklidný průběh. Alespoň tedy po většinu závodu. Lewis Hamilton jezdil na čele s komfortním náskokem na svého týmového kolegu Nika Rosberga, a vše nasvědčovalo tomu, že si dojede pro čtvrté vítězství v letošní sezoně. Pak ale ve třiašedesátém kole přišla nebezpečně vyhlížející kolize mezi Maxem Verstappenem a Romainem Grosjeanem, po níž skončil Holanďan v ochranných bariérách a po níž musel na trať vyjet zpomalovací vůz.

Toho se rozhodl Hamilton a jeho část garáže využít k zastávce v boxech. Avšak bohužel pro britského pilota měli inženýři na boxové uličce k dispozici špatné údaje o rozestupech na trati, což vyústilo v Hamiltonův pád až na konečné třetí místo. Vítězství tak spadlo do klína Niku Rosbergovi, druhý dojel Sebastian Vettel z Ferrari.

Jak odhaluje následující přepis rádiové komunikace, jenž byl publikován na stránkách F1Fanatic, původním iniciátorem zastávky v boxech byl samotný pilot, jenž si stěžoval na nedostatečnou teplotu ve svých pneumatikách.

GP Monaka 2015 – přepis rádiové komunikace

KoloKdo KomuObsah sdělení
SRLewis HamiltonPeter BonningtonAuto s sebou rozhodně trochu smýká v pomalejch zatáčkách, záď s sebou smýká. Takže… příď se celkově vzato chová celkem dobře.
SRLewis HamiltonPeter Bonnington(Hamilton si před závodem udělal analýzu svých tréninkových startů včetně toho z loňské sezony, kdy na roštu stál za týmovým kolegou Rosbergem.) Zrovna jsem se díval na start z minulýho roku, samozřejmě míří doprava.
SRPeter BonningtonLewis HamiltonPotvrzuju. V Nikově případě bylo tvoje postavení na startu v minulým roce perfektní. Tam, kde seš dnes, jen musíš bejt opatrnej, abys nejel doprava přímo přes výjezd z boxový uličky, protože tam je trochu kluzko. Chceš zůstat těsně nalevo od výjezdu z boxový uličky.
1Felipe MassaDave Robson(Mezitím byla VC Monaka odstartována. Pro Felipeho Massu však start příliš dobře nedopadl, neboť se zapletl do kolize.) Končím, chlape. To je konec. (Navzdory původním odhadům však Brazilec v závodu pokračoval i nadále.)
2Fernando AlonsoMark TempleKolidoval jsem s Hülkenbergem v zatáčce pět. Myslím, že je to OK, ale i tak to zkontrolujte.
2Mark TempleFernando AlonsoOK, rozuměl jsem, budeme to sledovat.
2Nico HülkenbergBrad JoyceDostal jsem náraz do levý-zadní. Zkontrolujte auto, myslím, že je to OK.
2Brad JoyceNico HülkenbergPotvrzuju, tlač na to dál, v datech nic nevidím.
2Brad JoyceNico Hülkenberg(Předchozí sdělení bylo zkomoleno.) Uvidíme, jestli se ti podaří dostat auto zpátky do boxů, potřebujem přední křídlo.
3Dave RobsonFelipe MassaTakže, podívali jsme se na auto, všechno je OK. Celý auto je dobrý. Takže se usaď, uvidíme, co s tím budem moct na týhle sadě udělat.
4Valtteri BottasJonathan Eddolls(Na rozdíl od většiny ostatních odstartoval Fin do závodu na tvrdší z obou směsí.) Teď máme podobnou rychlost jako auto vepředu. Pneumatiky se pořád zlepšujou.
4Jonathan EddollsValtteri BottasPotvrzuju. Dobrá zpětná vazba.
4Mark SladePastor MaldonadoMyslíme si, že brzdy jsou teď OK.
4Pastor MaldonadoMark SladeNejsou OK.
4Pastor MaldonadoMark SladeZtrácím pedál.
5Mark SladePastor MaldonadoMusíš sundat nohu z (plynového) pedálu, pokud můžeš, prosím.
5Xevi PujolarMax VerstappenOK, myslíme si, že Maldonado vepředu má problémy, takže na něj zatlač.
6Mark SladePastor MaldonadoCo se děje, je to, že je nefunguje zadní 'brake-by-wire' systém, ale zadní brzdy fungujou. Budeš mít dlouhej pedál a budeš muset udržet teploty v zadních brzdách pod kontrolou. Takže budeš muset rozumně sundávat nohu z plynu, Pastore. Sundat nohu z plynu, prosím.
6Pastor MaldonadoMark SladePotvrzuju.
6Max VerstappenXevi PujolarMám ho.
6Xevi PujolarMax VerstappenDobrá práce.
7Tim WrightSergio PérezVerstappen zdolal Maldonada, očekáváme, že na nás zezadu stáhne ztrátu, ale tvoje rychlost je dobrá.
9Peter BonningtonLewis HamiltonPřední-levá brzda je pořád na teplý straně (stupnice), takže by bylo dobrý, kdyby ses o to ještě postaral.
11Ricardo AdamiSebastian VettelDobrý kolo, takhle na to tlač dál. Rychlejší než Hamilton, Hamiltonovo kolo 20,3.
14Lewis HamiltonPeter BonningtonCo můžu udělat, abych tyhle brzdy ušetřil? Musím teď jezdit tak pomalu.
14Peter BonningtonLewis HamiltonVypadá to, že s teplotama zadních jsme v bezpečí, pokud to zvládne vyvážení. Pomohlo by jít trochu víc dozadu (na brzdovém vyvážení).
16Lewis HamiltonPeter BonningtonVytváříme si náskok na ostatní auta tak, jak jsme očekávali?
16Peter BonningtonLewis HamiltonTakže, zkontroluj diferenciál pro vysokorychlostní zatáčky. Náskok na Vettela si nevytváříš tak rychle, jak potřebujem.
18Simon RennieDaniel Ricciardo(Australanovi bylo sděleno, že v případě vyjetí zpomalovacího vozu na trať jej tým zavolá k zastávce v boxech.) Okno safety caru a virtuálního safety caru je otevřený.
18Daniel RicciardoSimon RennieRozuměl jsem.
21Tony RossNico RosbergDůležitý, abys začal stahovat ztrátu na Lewise, jen pro případ, že by tu byl safety car.
22Lewis HamiltonPeter BonningtonBrzdy dobrý?
22Peter BonningtonLewis HamiltonBrzdy jsou teď pod kontrolou.
23Tony RossNico RosbergZahřívání měkkejch pneumatik vypadá daleko líp, než jsme čekali. Vettel je hrozba z pohledu toho, že by nás mohl přeskočit zastávkou v boxech, takže na to zatlač, aby sis vytvořit náskok.
23Tony RossNico RosbergTeplota předních brzd se teď zvyšuje, takže pokud můžeš, jdi na brzdovým vyvážení dozadu, jinak budem muset kvůli brzdám šetřit palivo.
28Sergio PérezTim WrightMyslím, že kvůli měkkejm pneumatikám musíme snížit přední křídlo. V pomalejch zatáčkách trpím nedotáčivostí.
32Tim WrightSergio PérezTakže, zůstanem na těhlech pneumatikách déle a uvidíme, jak na to budem s rozestupama. Dobrá práce.
32Sergio PérezTim WrightTohle je všechno, co mám.
32Lewis HamiltonPeter Bonnington(Ve dvaatřicátém kole se Hamilton těšil více než osmivteřinovému náskoku na Rosberga a desetivteřinovému na Vettela.) Trpěj ostatní degradací?
32Peter BonningtonLewis HamiltonCo se týče degradace, je nízká. Vypadá to, že všichni jsou na stejný křivce.
32Lewis HamiltonPeter BonningtonDůvod, proč se ptám, je ten, že se od nich v každým kole o vteřinu vzdaluju a moje pneumatiky se chovaj dobře.
32Peter BonningtonLewis HamiltonJo, jasná věc, Lewisi.
35Fernando AlonsoMark TempleProč jsme dostali tu penalizaci?
35Mark TempleFernando AlonsoByl to ten incident s Hülkenbergem na startu. Ale díky tvý rychlosti nás to nijak neovlivnilo, takže skvělá práce.
35Fernando AlonsoMark TempleOK. Necháme to bejt.
38Sebastian VettelRiccardo Adami(Vettel absolvoval zastávku v boxech.) Nezvládli jsme to.
38Tony RossNico RosbergSeš před Vettelem, dobrá práce.
41Sebastian VettelRiccardo AdamiOK, byla škoda, že jsme ztratili víc než vteřinu za manorem, za Merhim, myslím. V opačným případě ta ztráta na Rosberga mohla bejt trochu menší.
41Ricardo AdamiSebastian VettelAno, souhlasím, rozumím.
42Carlos SainzMarco MatassaVysvětli mi, proč zajel Ericsson do boxů.
42Marco MatassaCarlos SainzMyslíme si, že je na alternativní strategii a že na něj možná narazíme na konci závodu.
44Fernando AlonsoMark Temple(Alonso byl nucen odstoupit ze závodu.) Převodovka vypověděla službu, můžete zkontrolovat, co s tím můžem udělat?
44Mark TempleFernando AlonsoOK, Fernando, můžeš vypnout auto na levý a pravý straně.
45Jenson ButtonTom Stallard(Při průjezdu zatáčkou Sainte Devote spatřil Button odstavený Alonsův vůz.) Co se stalo?
45Tom StallardJenson ButtonJensone, myslíme si, že nás to nijak neovlivní.
46Jenson ButtonTom StallardTyhle kluci jsou dneska vážně špatný, když maj uhnout z cesty. Za celý kolo se neuhnul.
46Tom StallardJenson ButtonRozuměl jsem, má modrý vlajky.
46Roberto MerhiNicholas Perrinn(Jezdec Manoru má však na situaci ohledně modrých vlajek zcela jiný názor.) Neříkejte mi (zkomoleno) modrý vlajky, řekněte mi to prosím, až (zkomoleno) blíž, protože se půlku nebo celý kolo dívám do zpětnejch zrcátek, a oni za mnou nejsou.
46Nicholas PerrinnRoberto MerhiPotvrzuju, Roberto, musíme ti to říkat, když dostaneme zprávu od vedení závodu.
49Lewis HamiltonPeter BonningtonVše OK?
49Peter BonningtonLewis HamiltonJo, všechno v pohodě, Lewisi, prostě dál pokračuj v tom, co děláš.
55Valtteri BottasJonathan EddollsTakže, jakej je plán, jedeme do boxů, nebo ne? Víc a víc ztrácím záď.
55Jonathan EddollsValtteri BottasChtěli bychom to zkusit až do konce. Samozřejmě to bude hrozně těžký, ale když zajedem do boxů, tak dnes nic nezískáme.
56Kimi RäikkönenDavid GreenwoodNo tak, kde jsou modrý vlajky? To se ho mám (cenzurováno FOM) pokusit předjet, nebo co? Auto o kolo zpět.
56David GreenwoodKimi RäikkönenRozuměl jsem, Kimi.
57Xevi PujolarMax VerstappenDobrá práce, Maxi, další na řadě je Grosjean.
57Max VerstappenXevi PujolarMožná je dobrý zůstat za Vettelem, protože je tak jednodušší předjíždět.
57Xevi PujolarMax VerstappenRozumím, zůstaň tam.
59Julien Simon-ChautempsRomain GrosjeanSituace je taková - máš za sebou Rosberga a Vettela. A mezi nima je Verstappen, závodíš s Verstappenem, buď opatrnej, až tě Vettel předjede. Verstappen je na novejch super měkkejch a je hodně rychlej. Takže závodíš s Verstappenem.
62Julien Simon-ChautempsRomain GrosjeanVýborně. Drž teď Verstappena za sebou.
62Xevi PujolarMax VerstappenOK, zatlač na motor.
64Xevi PujolarMax Verstappen(Holanďan se v nájezdu do první zatáčky pokusil Grosjeana předjet, pilot Lotusu jej však svým brzděním překvapil natolik, že Verstappen již nestihl zareagovat a byl katapultován do ochranné bariéry. Na trať záhy vyjel zpomalovací vůz.) Jsi OK, Maxi?
64Max VerstappenXevi PujolarJsem OK.
65Julien Simon-ChautempsRomain GrosjeanOK, Romaine?
65Romain GrosjeanJulien Simon-ChautempsPoškození, nebo ne?
65Julien Simon-ChautempsRomain GrosjeanDíváme se na to, v tuhle chvíli pokračuj, zkrátka do tebe narazil.
65Romain GrosjeanJulien Simon-ChautempsJe to (cenzurováno FOM) ten Verstappen. To bylo stupidní.
65Peter BonningtonLewis Hamilton(Klíčový okamžik závodu) Safety car, safety car. Takže, zůstáváme na dráze.
65Lewis HamiltonPeter BonningtonJste si jistý, že je nejlepší zůstat na dráze? Tyhle pneumatiky ztratily všechnu svoji teplotu. Všichni teď chtěj bejt na super měkkejch.
65Peter BonningtonLewis HamiltonOK, potvrzuju, potvrzuju, box, box.
65Tony RossNico RosbergNech se vyzvednout safety carem. V tuhle chvíli seš vedoucí závodu. Lewis zajel do boxů. Takže, teď je důležitý, abys dostal do těch pneumatik teplotu, jo?
65Lewis HamiltonPeter Bonnington(Po výjezdu z boxů se Hamilton ocitl na třetím místě.) Tenhle závod jsem prohrál, že jo?
65Peter BonningtonLewis HamiltonNe, pokud všichni ztratí teplotu ve svejch pneumatikách. V tuhle chvílí máš na autě hodně dobrou super měkkou.
67Lewis HamiltonPeter Bonnington(Na výjezdu z boxů to mezi Hamiltonem a Vettelem bylo velmi těsné, přičemž bylo klíčové určit, kdo z nich přejel dříve takzvanou safety car čáru, jež rozhoduje o pořadí na trati.) Co se děje, kluci?
67Peter BonningtonLewis HamiltonZrovna si prohlížíme video.
67Sebastian VettelRiccardo Adami(Němec si byl svou pozicí ale stoprocentně jistý.) Na SC1 jsem byl vepředu, byl jsem vepředu.
67Ricardo AdamiSebastian VettelOK, potvrzuju. Pak teda zůstaň vepředu. OK, vidíme to na televizi, bylo to jasný, z našeho pohledu to bylo jasný, díváme se na videa.
68Sebastian VettelRiccardo AdamiV zatáčce jedna je pořád ještě hodně úlomků.
68Ricardo AdamiSebastian VettelJo, potvrzuju to. OK, zůstaň v závodní stopě.
69Tony RossNico RosbergJen nám dej vědět, co vidíš v zatáčce jedna. Opravujou bariéru? Jen zkus odhadnout, jak dlouho bude safety car na dráze.
69Nico RosbergTony RossNe, nevypadá to, jako by tam pracovali.
69Tony RossNico RosbergŽádný pletení (přejíždění ze strany na stranu), Nico. Nech tyhle auta projet.
69Peter BonningtonLewis HamiltonLewisi, můžeš nám říct, kdo byl vepředu, když jsi překročil safety car čáru dvě?
69Lewis HamiltonPeter BonningtonNico byl vepředu. Já byl po boku se Sebastianem.
69Peter BonningtonLewis HamiltonRozumím.
70Sebastian VettelRiccardo AdamiTohle je jako házet do bazénu plavce se závažími na nohách, nedává to žádnej smysl. Potřebujem aspoň dvě tři kola ve větší rychlosti, abychom dostali (do pneumatik) trochu teploty. Chci říct, že tohle je vtip.
70Tony RossNico RosbergSafety car v tomhle kole, Nico. Pamatuj na to, že rychlost kontroluješ ty.
71Tony RossNico RosbergZkontroluj svoje brdový vyvážení, Nico.
72Kimi RäikkönenDavid Greenwood(Finovi se nelíbilo, jak se s ním Ricciardo vypořádal v zatáčce Mirabeau.) Viděli jste, co ten kluk udělal? Prostě mě vytlačil, vytlačil mě od jeho přídě. Prostě do mě narazil a já pak byl širokej, takže to nebylo moc pěkný. Pokud za tohle není penalizace, tak pak už za nic. Můžete se navzájem vytlačovat mimo stopu.
73Gianpiero LambiaseDaniil Kvjat(U Red Bullu se rozhodli aplikovat týmovou režii.) Nezdržuj ho, nech ho teď projet, prosím. Teď.
73Daniil KvjatGianpiero LambiaseOK, OK.
74Lewis HamiltonPeter BonningtonNemožný předjíždět.
74Ricardo AdamiSebastian VettelOK, dobrý, říká, že je nemožný tě předjet. To je dobrý. Takhle pokračuj. Zůstaň v klidu. Šest kol do konce.
75Ricardo AdamiSebastian VettelOK, další dobrý kolo, výborně, pokračuj.
76Peter BonningtonLewis HamiltonStrat mód pět, a máš k dispozici strat mód dvě.
76Lewis HamiltonPeter BonningtonProsím, přestaň na mě mluvit, prosím.
77Daniil KvjatGianpiero Lambiase(Ricciardovi se Hamiltona zdolat nepodařilo, a tak se Red Bull rozhodl vrátit své jezdce do původního pořadí.) Dělá Daniel nějakej progres?
77Gianpiero LambiaseDaniil KvjatV tuhle chvíli se tím nemusíš trápit, Dany. Ty se soustřeď na to, abys dojel do cíle tak rychle, jak to jen půjde.
78Simon RennieDaniel RicciardoTohle je poslední kolo. Pokud nepředjedem žádný auto, budem požádáni, abychom to místo vrátili Kvjatovi zpátky.
VKNico RosbergTony Ross(Mezitím Nico Rosberg projel pod šachovnicovým praporkem, a VC Monaka tak byla oficiálně ukončena.) Woohoo! Ano!
VKTony RossNico RosbergVýborně! Tři vítězství v řadě. Výborně, kámo!
VKPeter BonningtonLewis HamiltonJe mi to líto, Lewisi, kamaráde. Chystám se na slovíčko s boxovou zídkou.
VKRicardo AdamiSebastian VettelAno, ano, P2, skvělá jízda, výborně, kámo. Bravissimo.
VKSebastian VettelRiccardo AdamiGrazie, ragazzi, grazie. Forca Ferrari.

Legenda: SR – startovní rošt

ZK – zaváděcí kolo

VK – vítězné kolo

Diskuse k článku

Napsat komentář