GP Itálie na Monze? V Imole? Obojí? O co tu vastně jde?

Kde příští rok uvidime Velkou cenu Itálie, je zatím zjevně ve hvězdách. Jisté snad pouze je, že Velká cena Itálie bude. Na Monze? V Imole? Ve hře je dokonce scénář, podle kterého můžeme mít v Itálii velké ceny dvě! Je sice málo pravděpodobný, ale nikoli nemožný. Tato teoretická varianta by byla produktem politického boje italských…

2 Štítky: GP Itálie Imola Monza Zveřejněno 20. 07 2016 — Tomáš Richtr

Kde příští rok uvidime Velkou cenu Itálie, je zatím zjevně ve hvězdách. Jisté snad pouze je, že Velká cena Itálie bude. Na Monze? V Imole?

Ve hře je dokonce scénář, podle kterého můžeme mít v Itálii velké ceny dvě! Je sice málo pravděpodobný, ale nikoli nemožný. Tato teoretická varianta by byla produktem politického boje italských účastníků jednání. Je jím město Milán, Monza a ředitelství parku v Monze, kde okruh leží. Strany bojují o to, jak si rozdělí povinnost podílet se na úhradě hostovacího poplatku Berniemu Ecclestonovi.

Jednání koordinuje šéf italské motoristické federace Angelo Sticchi Damiani. Jeho prioritou je mít závod na Monze. Je to souhlas tohoto muže, který je potřeba pro to, aby sjednaná smlouva mezi Ecclestonem a Imolou došla naplnění. Ecclestone totiž v divokém scénáři může potřebovat jak Monzu tak Imolu. V takovém případě bychom byli svědky návratu Velké ceny San Marina po deseti letech.

Ecclestonovy motivy ale leží daleko za hranicemi Itálie. Ve složité politice totiž může být Ecclestonovým zájmem ponížit počet závodů na osmnáct, protože spadne-li počet závodů pod devatenáct, padá také platnost dohod mezi ním a týmy F1. Tedy dohod, které by Ecclestone moc chtěl předělat, ale do roku 2020 nemůže.

Jenomže při složitých jednáních je těžké zacílit konkrétní počet závodů a Ecclestone jich nechce méně než osmnáct, protože to má zase dopad na smlouvy s televizními společnostmi. A to je přesně chvíle, ve které Imola může velice snadno posloužit jako záložní řešení.

Je to velmi nemilosrdná politika, která vůbec nebere v úvahu fanouška. Není bez zajímavosti, že mezi ohroženými závody jsou Německo, Kanada, Ázerbájdžán, Rusko a Brazílie.

Proti této strategii hovoří skutečnost, že čím víc závodů, tím větší Ecclestonovy příjmy.

Nejvíce pravděpodobný scénář je Velká cena Itálie na Monze. Podle zákulisních informací se nakonec italští aktéři dohodnou na tom, kolik kdo zaplatí. A tak může být oznámení smlouvy stejným Ecclestonovým trikem, jako v roce 2008 veřejné potvrzení, že se další rok F1 pojede v Donington Parku. Ale s odvoláním na velmi důvěryhodné zdroje se F1 pořád jezdí na Silverstonu.

Diskuse k článku

Napsat komentář