V Abú Dhabí vyhrál Hamilton a stal se podruhé mistrem světa

Lewis Hamilton si výhrou v Abú Dhabí zajistil druhý titul mistra světa, Nico Rosberg po technické závadě nebodoval.

20 Zveřejněno 23. 11 2014 — Filip Fikejz

Start Velké ceny Abú Dhabí na okruhu Yas Marina, rozhodujícího závodu sezony, vyšel skvěle Hamiltonovi, který se hned posunul do čela před svého týmového kolegu Rosberga. Němci se při akceleraci výrazně protočila kola, udržel alespoň druhé místo před Massou. Následovali Button, Räikkönen, Alonso, Kvjat, až na osmé místo klesl Bottas, první desítku uzavřeli Hülkenberg a Pérez.

Ve středu pole se dostali do drobného kontaktu Sutil s Magnussenem, Grosjean zamířil do boxů odpykat si penalizaci. Oba jezdci Red Bullu se po startu z boxové uličky rychle posunuli před debutanta Stevense.

K opotřebení super měkkých pneumatik docházelo velmi rychle, jako první zajel do boxů už v šestém kole Alonso, o kolo později ho následovali Button, Kvjat i Räikkönen. Zajímavé bylo, že Alonso po návratu na trať s potížemi předjel Stevense. Po vyrovnaném souboji na rovince se mu to podařilo až na brzdách.

Hamilton si vepředu držel náskok okolo dvou sekund. Ricciardo i Vettel se úspěšně probíjeli dopředu, Australan se i díky zastávkám některých soupeřů posunul v osmém kole už na osmé místo.

V desátém kole zajel Hamilton do boxů, následoval ho Bottas. Mezitím Hülkenberg obdržel penalizaci 5 sekund stop & go za kontakt s Magnussenem v úvodu závodu. Rosberg zamířil k mechanikům ve dvanáctém kole, na trať se vrátil na třetím místě tři sekundy za Hamiltonem. V té době vedl Massa, kterého první zastávka teprve čekala.

Velice těsný souboj předvedli Vegne s Ricciardem. Australan se před Francouze dostal až na druhý pokus. Ve čtrnáctém kole zajel do boxů i Massa. V šestnáctém skončil závod pro Kvjata, kterému po hodinách v 21. zatáčce zhasl motor.

Po prvních zastávkách vedl Hamilton o 2,4 sekundy před Rosbergem. Ten mírně stáhl svou ztrátu na vedoucího jezdce závodu díky několika nejrychlejším kolům, na třetím místě se držel Massa, následovali Ricciardo, Bottas, Magnussen, Vettel, Button, Alonso a Räikkönen. Bez zastávky byli v té době piloti Red Bullu a Magnussen.

Ve 22. kole zajeli poprvé do boxů právě Magnussen s Vettelem. Při Němcově zastávce se vyskytly určité potíže, protože čtyřnásobný šampión se pokusil odjet od mechaniků předčasně.

Ke klíčovému okamžiku boje o titul došlo v 25. kole. Rosberg byl nejdřív ve dvacáté zatáčce široký. Němec upozornil své inženýry, že jeho pohonná jednotka ztrácí výkon. Později upřesnil, že ERS vypovědělo službu. To může znamenat ztrátu výkonu až 150 koní. Massa se na něj začal rychle dotahovat a v 27. kole se v páté zatáčce dostal před něj. Mezitím Bottas zdolal Ricciarda. Australan poté v 28. kole zajel jako poslední ze závodního pole na první zastávku do boxů. Vzápětí skončil v plamenech Maldonadův vůz.

Po druhých zastávkách se znovu setkali ve vzájemném souboji Button s Alonsem, na rovince ještě Angličan udržel pozici, ale v osmé zatáčce byl široký a Španěl se posunul před něj. V 31. kole zajel podruhé do boxů Hamilton, kterého předtím stahoval Massa. Na trať vyjel za Rosbergem, který už tak s technickými potížemi na Angličana ztrácel celou zastávku. Ve 33. okruhu se před Němce dostal i Bottas. V 35. zajel Němec do boxů na druhou plánovanou zastávku. I po ní se neustále propadal.

Williamsy své druhé zastávky stále odkládaly. Vedl Massa před Hamiltonem, Ricciardem, Bottasem, Pérezem, Vettelem, Rosbergem, Buttonem, Alonsem a Vergnem.

Ve 44. kole Massa zajel do boxů pro super měkké pneumatiky. Na Hamiltona ztrácel přes deset sekund, ale ztrátu začal stahovat nejrychlejšími koly. Ricciardo s Vettelem měli v té době na svém kontě stále jedinou zastávku. Mechniky navštívili znovu až v 47., respektive 48. kole.

Po zastávkách vedl Hamilton před Massou, Bottasem, Ricciardem, Buttonem, Hülkenbergem, Rosbergem, Pérezem, Alonsem a Vettelem. Massa stáhl ztrátu už pod sedm sekund. Poté Vettel hladce předjel Alonsa. Naopak Rosberg se se slábnoucím strojem stále propadal, dokonce už vypadl z bodovaných pozic a na Hamiltona ztratil celé kolo. Navzdory pokynům inženýrů bojoval až do konce a odmítl odstoupit ze závodu.

Massa při sérii rychlých kol snížil ztrátu na Hamiltona na tři sekundy, ale Angličan si vedení pohlídal. Hamilton za volantem vozu Mercedes s přehledem vyhrál již jedenáctý závod v sezoně a stal se podruhé v kariéře mistrem světa. Navázal tak na titul mistra světa z roku 2008, který získal v barvách McLarenu. Mercedes oslavil šestnáctý triumf v sezoně. Na stupně vítězů šampióna doprovodili piloti Williamsu Massa a Bottas. Čtvrtý dojel po skvělé stíhací jízdě Ricciardo, pátý Button. Následovali Hülkenberg, Pérez, Vettel, Alonso a Räikkönen. Rosberg dojel s vadnoucím strojem čtrnáctý.

Mistr světa Hamilton získal 384 bodů, druhý Rosberg 317, Ricciardo 238, Bottas 186, Vettel 167, Alonso 161, Massa 134 a Button 126. Poháru konstruktérů dominoval Mercedes se 701, druhý Red Bull jich získal 405, následují Williams s 320 body, Ferrari s 216 a McLaren se 181 body.