Geniální nebo nesportovní? Alonso chytrým trikem získal pozice k dobru

Fernando Alonso po startu GP Ruska vycestoval ve druhé zatáčce mimo trať. Následoval pokyny ředitelství závodu, a proto projel skrze polystyrenové bloky, aby nikoho neohrozil. Španěl tím ale získal něco k dobru.

Štítky: Alpine Fernando Alonso Zveřejněno 1. 10 2021 — Jiří Košta

Když Alonso prolétl přes tuto pasáž okruhu, padla otázka, proč nepřišla žádná penalizace. V minulosti jsme na okruhu v Soči mohli vidět takové incidenty po startu, ale způsob, jakým se polystyrenové bloky pro letošní rok postavily, vytvořil prostor pro možnou výhodu.

Ředitel závodů Michael Masi ale nesouhlasí, protože těsně před opuštěním druhé zatáčky byl Alonso fakticky za třetím Georgem Russellem. Nutno ale zmínit, že kdyby jezdec Alpinu skutečně plánoval zatočit, musel by zabrzdit, a zařadil by se minimálně za Lance Strolla a Daniela Ricciarda.

Nicméně Španěl následoval pokyny ředitelství závodu pro případ, že někdo musí po startu mimo trať. V tomto případě našel pilot pouze „šedou zónu“, kde mu nemohlo být nic vytknuto.

Alonso tak získal místa k dobru, vyhnul se případné kolizi, a něco málo vydělal. Je to ovšem situace, která je každoroční rutinou na rakouském Red Bull Ringu, kde jezdci po startu předjíždějí oficiálně „mimo trať“. To, že dvojnásobný šampion formule 1 využil této „díry v pravidlech“ jen ukazuje, že vina je pouze na straně FIA.

Penalizace ani vyšetřování Alonsa tak neproběhla, protože závodník ještě při výjezdu lehce zpomalil. Oficiálně se vrátil na pozici, na které byl předtím, než opustil trať.

Alfa Romeo bude od roku 2027 plně elektrickou automobilkou