Frustrovaný Norris: To pravidlo je fakt divné, musím být první potrestaný

Lando Norris byl v kvalifikaci velmi blízko postupu do závěrečné části. Britský pilot dokonce zajel čas, který by mu býval účast v Q3 zajistil. Následně byl ale tento čas pilotovi McLarenu odebrán a Norrisovi tak zůstalo jen jedenácté místo.

Štítky: Lando Norris McLaren Zveřejněno 22. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Na konci druhé části kvalifikace zajel Norris čas, který jej dostal na prozatímní osmé místo a jak další závodníci dojížděli svá kola, pilot McLarenu by bezpečně prošel až do Q3 a doplnil tak týmového kolegu Daniela Ricciarda.

Mladíkovi ale byl smazán čas, a tak Norrisovi zůstala první nepostupová příčka – jedenáctá, což není tragédie, ale potenciál McLarenu měl navíc. Po kvalifikaci frustrovaný Norris přiznal, že jej penalizace překvapila.

„Nejsem si jistý, jestli někomu v historii smazali čas za překročení limitů trati ve 12. zatáčce a upřímně bych se nedivil, kdybych byl první. Jsem hodně překvapený, protože na výjezdu je místo pouze na jedno auto, určitě tím nelze získat výhodu, spíše naopak.

Není možné mluvit o výhodě, protože je tam štěrk a když člověk výjezd trochu mine, musí zpomalit, jinak vletí do štěrku. Je to zvláštní situace,“ postěžoval si pilot McLarenu, který po celý víkend zápasí s nevolností a bolestmi hlavy.

Po loňských zmatcích ohledně limitů trati, kdy jednou byl limitem obrubník, podruhé okrajní bílá čára atd…, došlo letos ke zjednodušení. Od tohoto roku je na všech okruzích limitem jen a pouze okrajní bílá čára, bez výjimek.

„Je to pravidlo, a to platí pro všechny. Abych byl ale upřímný, tak musím říct, že je to trochu divné. Pokud je limitem bílá čára, proč je za ní tedy ještě obrubník, který pilot může využít? V takovém případě bych za bílou čáru dal rovnou trávu nebo štěrk.

Je to trochu matoucí a divné, nejvíce mě ale mrzí, že jsme po tak špatném pátku měli dobrou rychlost a mohli jsme zajet pěkný výsledek. Nakonec tomu tak není. Snad se nám pro závod podaří vymyslet dobrou strategii a budeme mít štěstí,“ doufá zklamaný Norris.

McLaren, podobně jako drtivá většina týmů, přivezl do Španělska velký balík vylepšení. Stáj z Wokingu přivezla dokonce deset nových dílů a zatím se zdá, že novinky fungují. McLaren je ale zatím plně nevyzkoušel, protože v pátek toho Norris kvůli rozbité podlaze moc neodjel.