Frustrovaný Hamilton nečeká, že ještě letos porazí Russella v kvalifikaci

Lewis Hamilton přiznal, že neočekává, že by do konce roku 2024 překonal svého týmového kolegu George Russella v kvalifikaci. Po těžkém kvalifikačním víkendu v Monaku, kde skončil na sedmém místě, dvě pozice za Russellem, vyjádřil frustraci nad ztrátou tempa mezi tréninkem a kvalifikací.

Štítky: George Russell Lewis Hamilton Zveřejněno 26. 05 2024 — GPF1.cz

Hamiltonovo očekávání vypadalo dobře před sobotní kvalifikací, když se umístil mezi prvními třemi ve všech tréninkových jízdách během víkendu. Ale toto tempo se vytratilo, když přišlo na rozhodování o startovní rošt.

Russell, který v Monaku použil nové přední křídlo, skončil v Q3 na pátém místě, zatímco Hamilton byl o dvě místa za svým týmovým kolegou na sedmém místě.

Hamilton po kvalifikaci přiznal, že je zklamán, že nezajistil vyšší pozici a podrobněji vysvětlil problémy, kterým čelí během kvalifikace tento rok. „V pátek to vypadalo skvěle – opravdu jsme tvrdě pracovali na zlepšení tohoto auta, a od začátku se cítilo skvěle a byli jsme zjevně konkurenceschopní v pátek a sobotu dopoledne,“ řekl 39letý jezdec Sky Sports F1. „Neprováděli jsme žádné drastické změny nebo něco podobného. Tým opravdu tvrdě pracoval zpět ve fabrice, aby přinesl vylepšení v posledních dvou závodech a také tento víkend, ale měli jsme jen jedno, které má George.

Předpokládal jsem, že bude obtížné překonat George, protože má vylepšenou součást, ale je skvělé vidět, že přinášíme vylepšení. Ale jakmile jsme se dostali k kvalifikaci… nechápu. Automaticky vím, že ztratím dvě desetiny v kvalifikaci, a to je rozhodně frustrující a momentálně na to nemám odpověď. Neřídím jinak, kola byla opravdu skvělá, jen něco chybí.“

Na otázku, zda pokrok, který předvedly Stříbrné šípy v Monte Carlu, signalizuje obrat sezony, Hamilton odpověděl:

„Myslím, že z pohledu mého týmu ano. Určitě si myslím, že z nějakého důvodu jsme tento víkend mnohem blíže, je skvělé to vidět. Auto se cítilo skvěle, mnohem lépe než v předchozích letech. Ale tři a půl desetiny je tady hodně a jinde je to pořád šest desetin, takže jsme pořád mimo tempo, ale musíme prostě dál tlačit. V průběhu roku se budeme pomalu přibližovat, jak budou přibývat další vylepšení. Nepředpokládám, že bychom letos v kvalifikaci byli nějak zvlášť před Georgem, ale musíme prostě dál tlačit a závody jsou silné.“

Hamilton – který v současné době startuje ve své poslední sezoně jako jezdec Mercedesu před přestupem k Ferrari v roce 2025 – zatím v roce 2024 překonal Russella pouze v jednom případě, když se před mladšího Brita umístil na startovním roštu Velké ceny Japonska.

V rozhovoru s Tedem Kravitzem ze Sky po kvalifikaci šéf týmu Toto Wolff naznačil, že vylepšené přední křídlo, s nímž Russell startoval v Monaku, se nijak drasticky neliší, ale pochválil tým na základně v Brackley za to, že součástku připravil včas na závod. „Nemyslím si, že by byl mezi [starým a novým křídlem] velký rozdíl v čase,“ vysvětlil Wolff. „Ale továrna prostě odvedla takovou mega práci, že ta věc přiletěla na poslední chvíli a ukázalo se, že je funkční, a my teď doufáme, že to vydrží.“