Frank Williams *1942 – †2021

Navzdory bohaté historii a nepřebernému množství příběhů přinesla formule 1 jen několik zcela výjimečných osobností. Frank Williams byl jednou z nich. Zemřel ve věku 79 let. Celý tým GPF1 vyjadřuje tu nejhlubší lítost a soustrast.

Štítky: Frank Williams Zveřejněno 28. 11 2021 — Tomáš Richtr

Frank Williams byl ztělesněním pevné vůle. Pravdou také je, že by možná nedosáhl Frank Williams takových úspěchů, nebýt jiné pozoruhodné postavy v jeho životě: manželky Virginie (Ginny), s jejíž smríi v roce 2013, a se kterou strávil 40 let, se nikdy pořádně nevyrovnal. Jakkoli mimořádně inteligentní a pracovitý, Frank byl také velmi introvertní osobou, což činilo život jeho nejbližším někdy hodně složitý. A ekonomické bankroty, ze kterých jej dostali jiní, také nebyly výjimkou. Ale nakonec: jako kdyby to k příběhům těch největších vždy patřilo.

Podcast: Pocta Franku Williamsovi

V roce 1966 založil firmu Frank Williams Racing Cars, která si v úvodních letech trochu paradoxně kupovala závodní šasi od jiných firem – princip, který je ve formuli 1 léta nepřípustný a později proti němu Frank Williams sám bojoval. Když se snažil stavět si vlastní auta, byl na tom finančně tak špatně, že nové příležitosti zařizoval z veřejné telefonní budky, neboť domácí telefon mu byl kvůli dluhům odpojen.

Původní firma skončila v rukou tehdejšího partnera Waltera Wolfa a s jinou budoucí legendou Patrickem Headem Frank založil Williams Grand Prix Engineering se sídlem v bývalém skladu koberců. Došlo ke spojení houževnatého dobrodruha s technickým géniem, což položilo základ budoucím úspěchům. Se 114 vítězstvími ve velkých cenách se Williams stal čtvrtým nejúspěšnějším týmem v historii seriálu a na svém kontě má třetí největší počet startů za Ferrari a McLarenem.

Při cestě z testovacích jízd v březnu 1986 Frank Williams havaroval a ochrnul. Zranění postihlo všechny jeho čtyři končetiny. Lékaři mu po havárii nedávali žádnou naději, ale Frank Williams přežil a na dlouhá léta se do dějiště velkých cen vrátil.

Po ovládnutí formule 1 automobilkami se privátní tým Franka Williamse potácel na hraně existence. Týmu, který získal 9 titulů mistra světa mezi konstruktéry a 7 jezdeckých titulů (Alan Jones, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill, Jacques Villeneuve), začala šéfovat jeho dcera Claire Williamsová, ale rodina už nebyla schopna firmu s týmem F1 v moderní době řídit tak, aby dosáhla úspěchu. Loni v létě byla prodána americké finanční společnosti Dorilton Capital, ale tým dál závodí pod svým původním názvem Williams.

V roce 2017 vznikl působivý a dojemný dokumentární film věnující se osobě Franka Williamse, který rozhodně stojí za zhlédnutí.