Formuli 1 se to nepovedlo, Formule E dnes pojede v New Yorku

Po úspěšné středeční akci, kdy se ulicemi Londýna projely vozy F1, se začíná čím dál více spekulovat o městských závodech, které by se v budoucnu měly v kalendáři nově objevit. Jednou z vysněných destinací amerického vedení je Velká cena New Yorku. Formuli 1 však v tomto případě předběhla její elektrická sestřička.

Štítky: Formule E Zveřejněno 15. 07 2017 — GPF1.cz

Uspořádat podnik v centru neoficiálního hlavního města světa představuje pro mnoho závodních sérií doslova svatý grál. Táhne je sem především úžasné panorama města. Jednu ze svých velkých cen zde toužila mít formule 1, avšak zatím veškeré plány ztroskotaly na odporu vedení města a místních obyvatel.

Jenomže vize a směr, kterým se vydal šampionát formule E, se radním očividně zamlouvá. A to natolik, že jim nevadil ani takzvaný double-header. V New Yorku se tedy budou elektrické formule prohánět nejen klasicky v sobotu, ale i v neděli. To je dvojitá porce bodů v předposledním závodě sezóny s obrovskou zápletkou.

Ani Bernie Ecclestone nepomohl

Už v roce 1983 se měla v ulicích New Yorku uskutečnit Grand Prix formule 1, jenže po řadě komplikací nastalo totální fiasko. Namísto toho se jelo v Brands Hatch (mimochodem závod tehdy vyhrál Nelson Piquet starší). Od roku 2014 se zvedla další vlna zájmu a New York se objevil v mnoha provizorních podobách kalendářů napříč závodními sériemi. Nepomohl ale ani vliv Bernieho Ecclestona, což jen dokazuje, jak převratnou událostí zdejší konání závodů formule E je.

Samotná trať se rozprostírá u přístaviště Brooklyn Cruise Terminal v Red Hook, a to znamená jediné – slavné panorama Manhattanu bude stát v pozadí. Okruh měří 1 947 metrů a čítá 4 levé a 6 pravých zatáček. Konfigurace je rovněž zajímavá –dominantní jsou zde 2 dlouhé roviny, ale také pasáže velmi pomalých zatáček.

Něco málo o New Yorku

City of New York je největším městem USA co do počtu obyvatel, kterých zde v pěti čtvrtích žije okolo 8,5 milionu. Ještě zajímavější je počet jazyků, kterými se zde mluví. Údajně jich je přes 800, a to z New Yorku činí jedno z jazykově nejrozmanitějších míst na planetě. Toto číslo nicméně také ukazuje na historickou funkci města, jež bylo hlavním útočištěm přistěhovalců.

Málokdo také ví, že dnešní Manhattan vyrůstal od roku 1624 pod rukama kolonistů z Nizozemí, kteří jej pojmenovali jako Nový Amsterdam. Na New York bylo město přejmenováno až v roce 1664, kdy padlo pod kontrolu Anglie a král Charles II přenechal zemi svému bratrovi, Vévodovi z Yorku. Za neoficiální hlavní město světa je považováno zejména díky ekonomickému postavení spolu s vlivem v oblasti kultury a vzdělání.

Přestože je zde znečištění ovzduší hodnoceno jako mírné, ročně podle statistických údajů přispívá k usmrcení až 2 700 Newyorčanů. V boji proti této situaci starosta de Blasio založil iniciativu OneNYC, která si klade za cíl učinit New York nejčistším místem ze všech velkoměst USA. V současné době až 23 procent spotřebované elektrické energie pochází z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 to má být procent padesát. K tomu má napomoci až 30 nových větrných elektráren a dalších 100 megawattů by mělo pocházet ze solární energie, která by napájela až 100 tisíc domácností.

Odkaz na článek v kompletní podobě naleznete níže:

ePrix New Yorku: motorsport poprvé v centru hlavního města světa

Foto: st.motortrend.com

Diskuse k článku

Napsat komentář