Formule 3 i formule 2 má své letošní šampiony

Na italské Monze se tento víkend konal nejen závod formule 1, ale nechyběly ani šampionáty formule 2 a formule 3.

Štítky: Felipe Drugovich Formule 2 Formule 3 Victor Martins Zveřejněno 12. 09 2022 — Jiří Košta

Formule 3 měla hned sedm kandidátů na titul, mezi nimiž byl i Čech Roman Staněk. Pro pilota týmu Trident nebyla šance na titul malá, jelikož vstupoval do šampionátu jako třetí.

Očekávalo se, že bitva bude probíhat také mezi Isackem Hadjarem a Victorem Martinsem. Hadjar ale v kvalifikaci boural, což mu cestu za snem zkomplikovalo. Ostatní soupeři jeli bez větších komplikací. Pro Staňka vyšla kvalifikace slušně, jelikož skončil třetí. Tím pádem měl za sebou oba své soupeře.

Ale to je zkrátka formule 3. Už od startu sobotního závodu bylo na drama zaděláno. Hadjar se opět vyřadil sám po vlastní chybě, zatímco Martins byl vyvezen Leclercem mimo trať. Přesto se dokázal pilot dostat zpátky alespoň na desátou pozici, zatímco se Staněk postupně propadal polem po startu z devátého místa, kvůli otočenému roštu.

Do hry se naopak více zapojili Zane Maloney a Oliver Bearman. Martins ještě o bod své vedení navýšil.

V neděli už to bylo všechno nebo nic pro většinu pole. Staněk se po startu ze třetího místa propadl za Martinse, ale jeho šance stále žila. Bohužel v polovině závodu při souboji o stupně vítězů ho Arthur Leclerc vyprovodil mimo trať, takže se český závodník propadl. Šance na titul už byla ta tam, ale za své letošní výkony se rozhodně Staněk stydět nemusí.

Jak už celý příběh napovídá, titul si vybojoval junior Alpinu Victor Martins, který ještě musel čekat na rozhodnutí o jeho titulu na pit lane. Po kolizi mezi Bradem Benavidesem a Kushem Mainim byl závod předčasně ukončen, ale lídr šampionátu ještě nakonec dostal penalizaci pěti vteřin za traťové limity.

I když spadl za stupně vítězů, tak ho to titul nestálo, a proto se tak může talentovaný mladík těšit nejen na nový pohár do sbírky, ale také na postup do formule 2.

Staněk zakončil letošní sezonu šestým místem, přičemž jeho pozice v šampionátu je v nejlepší pětce. O jeho osudu zatím nevíme, ale doufejme, že půjde o třídu výše, podobně jako letošní mistr formule 3.

Neméně zajímavé to bylo ve formuli 2, kde se také korunoval nový šampion, i když trochu předčasně. Felipe Drugovich letos odváděl velmi dobrou práci a prakticky byl neporazitelný. Brazilský závodník stáje MP Motorsport dokázal pravidelně získávat body a vítězství, čímž si jednoznačně vysloužil titul šampiona už v předposledním víkendu sezony.

Jeho nejbližší soupeř, Theo Pourchaire, nezvládl tlak, v závodě nebodoval, což Drugovichovi situaci ještě ulehčilo. Aby toho nebylo málo, tak jezdec ART GP boural i ve druhém závodě, takže je ohrožena dokonce jeho pozice vicemistra. O tom ale až za dva měsíce, protože se šampionát F2 přesune na okruh Yas Marina v Abú Dhabí.