Formule 1 je pořád nebezpečná, upozorňuje Stewart

Jackie Stewart nesouhlasí s tím, že by formule 1 měla být nebezpečnější nebo riskantnější.

Štítky: Jackie Stewart Zveřejněno 24. 06 2015 — Jan Pastorek

Jackie Stewart nesouhlasí s tím, že by formule 1 měla být nebezpečnější nebo riskantnější.

Že by trochu větší riziko formuli 1 prospělo, si myslí Kimi Räikkönen a Niki Lauda. Podle dvojnásobného mistra světa Stewarta je nebezpečná dost.

„21 let jsme neměli žádné úmrtí,“ připomněl v rozhovoru pro Tagesspiegel. „To je pozoruhodné vzhledem k tomu, že jezdíte přes 300 km/h a vždy jsou možné jezdecké chyby a závady. Formule 1 je nejlepším příkladem risk managementu, nejen ve sportu. Ale na zadní straně každé vstupenky pořád stojí, že je motorsport nebezpečný. Takže ano, je.“

Stewart si myslí, že někteří jezdci na riziko smrti zapomínají a šok z nehody Julesa Bianchiho pomalu vyprchal.

„Snad žádný ze současných jezdců nemusel jít na žádný pohřeb (kolegy). Bylo to stejné s IndyCar v USA. Fatální nehoda tam nebyla delší dobu, dokud v roce 2011 nezemřel Dan Wheldon. Na jezdce to mělo hrozný efekt, nedokázali kontrolovat své emoce.“

Přitom o nebezpečné nehody není nouze, poslední měl právě Räikkönen v Rakousku. Předchozí se stala v Monaku Maxi Verstappenovi. Současní jezdci podle Stewarta ignorují rizika a jejich možné dopady.

„Ano, a je to slabina. Je to něco jako slepota a odpor, nechtějí vidět realitu. Nechci vědět, nechci přemýšlet o tom, že by se to mohlo stát také mně. Když jdete do nemocnice nebo na pohřeb, ptáte se: Můj Bože, může se to stát i mně? Když dobře neznáte rizika a nebezpečí, tak nevíte, jak se jim vyhýbat,“ dodal.

Diskuse k článku

Napsat komentář