Formule 1 a doping. Proč to nejde dohromady?

Cyklistika, atletika, plavání, lyžování, fotbal… většina sportů se občas zaplete do dopingového skandálu. Motorsport sice není úplně čistý, ale podobné problémy musí řešit jen zřídkakdy. Přední osobnosti z FIA vysvětlují, proč se formule 1 a celkově motorsportu potíže se zakázanými látkami netýkají. V cyklistice, atletice a mnoha dalších sportech se čas od času objeví někdo,…

4 Štítky: Doping Zveřejněno 9. 01 2016 — Marie Tomšíková

Cyklistika, atletika, plavání, lyžování, fotbal… většina sportů se občas zaplete do dopingového skandálu. Motorsport sice není úplně čistý, ale podobné problémy musí řešit jen zřídkakdy. Přední osobnosti z FIA vysvětlují, proč se formule 1 a celkově motorsportu potíže se zakázanými látkami netýkají.

V cyklistice, atletice a mnoha dalších sportech se čas od času objeví někdo, kdo používá nějaké zakázané látky. Ne vždy se jedná o účel, některé látky zůstávají v krvi i několik týdnů. Ale i tak za všechny prohřešky padají přísné a oprávněné tresty. Ovšem celkově motorsport na vyšších úrovních zůstává téměř neposkvrněný. FIA již řadu let přijímá standarty Světové antidopingové agentury (WADA). Piloti jsou podrobováni nepravidelným a náhodným kontrolám v průběhu celého roku.

“Tihle hoši jsou čistí a neříkám to proto, že bych byl naivní optimista. Jsem zapojený do boje FIA s dopingem. Vím, že všichni musí závodit, jak nejlépe umí. Na seznamu zakázaných látek není žádná, která by jim umožnila nějaké zlepšení, a to všichni moc dobře ví,” řekl bývalý šéflékař formule 1 Gary Hartstein v roce 2013.

Ve většině sportovních odvětvích každý, kdo se rozhodne pro užívání zakázaných látek, hazarduje pouze se svým životem. V motorsportu, formuli 1 nevyjímaje, existuje ale riziko mnohem větší. Kdyby se kdokoliv rozhodl pro doping, ohrozil by nejen sebe, ale i své okolí, podobně jako zdrogovaný řidič na běžných silnicích.

“Užívání drog v automobilových závodech není stejné jako ve fotbale. Pokud si fotbalista něco vezme, je to riziko pouze pro jeho zdraví. Maximálně ještě ohrozí něčí pověst. Kdyby se pro to rozhodl účastník automobilového závodu, ohrozí kolegy na dráze, diváky i traťové maršály. Nejednal by jen sám za sebe,” řekl hlavní lékař FIA ve formuli 1 Jean-Charles Piette.

Motorsport je založený na drobných rozdílech, které mnohdy znamenají rozdíl mezi výhrou a prohrou. Každý pilot potřebuje rychlé reflexy, fyzickou i psychickou odolnost, soustředění a velký talent. Sice existují látky, které mohou dopomáhat ke zlepšení v některých z těchto oblastí, ale jen těžko ve všech najednou.

“Myslím, že tady jsou dva aspekty, jeden v soutěži a druhý mimo ni. Například látky na posílení svalů přímo neovlivní závod. Na druhou stranu svaly v horní části těla, hlavně na krku, pomáhají při větším přetížení. Jiné látky zase mohou zlepšit schopnost reagovat, ale vždy jen z části,” dodal Piette.

Ano, ve formuli 1 se také objevily kauzy spojené s dopingem. Například bývalý pilot Stirling Moss přiznal, že bral drogy, i když ne přímo kvůli závodění. Jedna z posledních velkých afér, která ovlivnila formuli 1, bylo používání Takrinu za účelem lépe si zapamatovat složité konfigurace okruhů. Ale Takrin nepatří mezi látky zakázané společností WADA, proto přímo o doping nešlo.

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2015, Grand Prix of Abu Dhabi, #7 Kimi Raikkonen (FIN, Scuderia Ferrari), *** Local Caption *** +++ www.hoch-zwei.net +++ copyright: HOCH ZWEI +++

Podle FIA je formule 1 bez dopingu, a to dlohodobě

Diskuse k článku

Napsat komentář