Force India má plán, jak vyrůst mezi nejlepší týmy

Tým ze Silverstonu pevně drží čtvrté místo, chce však víc.

Štítky: Force India Pohár konstruktérů Zveřejněno 19. 08 2017 — Pavel Fabry

Force India je připravena rozšířit své řady, aby byla schopna konkurovat týmům na špičce pole formule 1. Jak říká provozní ředitel Otmar Szafnauer, stáj ze Silverstonu má do budoucna připravený plán, podle kterého by chtěla růst.

V sezoně 2016 obsadila Force India své dosud nejlepší čtvrté místo v Poháru konstruktérů, když v celoroční bitvě porazila Williams. Letos má po 11 závodech na svém kontě 101 bodů, což je o 27 více než loni ve stejném bodě sezony. Znamená to tedy, že pevně drží průběžné čtvrté místo, na pátý Williams má totiž náskok 60 bodů. Zároveň však 83 bodů ztrácí na třetí Red Bull a propastných 256 bodů na vedoucí Mercedes.

„Už teď máme zmapovány naše další kroky,“ říká Szafnauer. „Někdo se mě tuhle zeptal, ‚Když jste teď čtvrtí, jak budete růst, co se personálu týče, abyste bojovali o první trojku?‘ My jsme teď skoro na čtyřech stech a měli bychom jít na 425 až 430, a ti lidé, které najmeme, už víme, na jakých pozicích budou pracovat. Najmeme je však jen tehdy, pokud najdeme ty správné lidi, nejde jen o to někoho vzít, abychom někoho měli.

Musíme zajistit infrastrukturu a pak budeme vědět, kde ty lidi potřebujeme sehnat. Nebudeme na to spěchat, domníváme se, že je důležitější mít ty správné lidi.“

Szafnauer podotýká, že je důležité upevnit svoji pozici čtvrtého nejsilnějšího týmu i pro případ, že by se šéfové F1 v budoucnu odhodlali snížit náklady na provoz týmů nebo přepracovat systém rozdělování peněz.

„Pokud se začneme dívat buď na omezení nákladů nebo nějaké regule, nebo určité vyrovnání, pak myslím, že máme hezké postavení, zejména v tom případě, kdyby se některé velké týmy musely zmenšit,“ řekl.

„A pokud se tak nestane, pak náš posun vpřed bude vždycky spočívat v tom, že řekneme, ‚tak, jsme čtvrtí, co je potřeba k tomu, abychom se pokusili bojovat o třetí místo?‘ a pak směrem k tomuto cíli každý rok udělat malé krůčky. Máme plány na zlepšování a realizujeme je.

Z pohledu výkonnosti jsme schopni odvést slušnou práci s nejmenším rozpočtem a s rozpočtem o něco větším můžeme odvést ještě lepší práci. Pokud se tedy přerozdělování trochu změní, mělo by nám to pomoci a pokud budou omezeny náklady, také by nám to mělo pomoci.“

Diskuse k článku

Napsat komentář