Filharmonický orchestr a stupně vítězů F1

Každý z fanoušků formule 1, který pravidelně sleduje vyhlášení tří nejlepších pilotů, je svým způsobem posluchačem opery – aniž by to třeba sám tušil. Jak je to možné? Velice jednoduše: skladba, která zní při oslavě pilotů šampaňským (jejíž začátek se mimochodem datuje k roku 1967 a závodu 24 hodin Le Mans) totiž pochází právě z opery. A to…

3 Štítky: Stupně vítězů Zveřejněno 13. 02 2016 — Lukáš Štěrovský

Každý z fanoušků formule 1, který pravidelně sleduje vyhlášení tří nejlepších pilotů, je svým způsobem posluchačem opery – aniž by to třeba sám tušil. Jak je to možné? Velice jednoduše: skladba, která zní při oslavě pilotů šampaňským (jejíž začátek se mimochodem datuje k roku 1967 a závodu 24 hodin Le Mans) totiž pochází právě z opery.

A to konkrétně z předehry k opeře Carmen (skladba se jmenuje Les Toreadors), kterou napsal roku 1875 francouzský hudební skladatel Georges Bizet. Uvedena byla poprvé 3. června téhož roku, přesně tři měsíce poté její autor ve věku necelých 37 let zemřel.

Přestože nyní je Carmen považována za vrcholné Bizetovo dílo, v době její premiéry byla přijata vlažně jak kritiky, tak běžnými diváky. Aktuálně však patří mezi nejznámější a nejhranější opery vůbec. Příběh pojednává o temperamentní, vášnivé a tak trochu přelétavé cikánské dívce Carmen, pracovnici v továrně na tabák. Děj je zasazen do Španělska, konkrétně do období kolem roku 1830.

Dílo Francouze Bizeta je i díky F1 stále aktuální

Dílo Francouze Bizeta je i díky F1 stále aktuální

Diskuse k článku

Napsat komentář