Vlnícím se T-křídlům učiní FIA přítrž

Mezinárodní automobilová federace potvrdila, že se shoduje s vizí sportovního ředitele Rosse Brawna a do budoucna se chce zbavit žraločích ploutví a T-křídel. Už brzy navíc plánuje zavést určitá omezená právě pro T-křídla.

Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 10. 04 2017 — Lukáš Štěrovský

Přestože se nepodaří odstranit tyto prvky hned, změny by se mohly projevit už brzy – konkrétně v závodě ve Španělsku. Podnětem k nim je incident z prvního volného tréninku na Velkou cenu Číny, kdy se Valtterimu Bottasovi z vozu odlomila právě část T-křídla.

Podle německého magazínu Auto Motor und Sport má tak FIA v plánu nastavit příští měsíc maximální hodnoty pružnosti toho prvku. Už v Austrálii přitom tým Haas musel zpevnit T-křídlo, které v trénincích nadměrně vibrovalo.

Hodně se rovněž debatuje o kontroverzních žraločích ploutvích. Zajímavé je stanovisko Red Bullu, který chtěl, aby před sezonou byly zakázány z estetických důvodů. Nyní však podle Auto Motor und Sport zůstává jediným týmem, který si přeje, aby ploutve v F1 zůstaly.

„Před sezonou doufali, že zákaz ploutve by jim co do výkonnosti ublížil méně než silným týmům. Teď z ploutve dokázali hodně vytěžit,“ tvrdí Michael Schmidt, expert pracující právě pro Auto Motor und Sport.

Žraločí ploutve: proč tu byly, pak zmizely a zase se vrátily

Diskuse k článku

Napsat komentář