FIA si tiše sype popel na hlavu, příčinu zmatků kolem Alonsa vyřeší

Řídící orgán F1, FIA, potvrdila, že okolnosti, které způsobily, že Fernando Alonso přišel o umístění na stupních vítězů ve Velké ceně Saúdské Arábie a poté jeho obnovení, se budou řešit před dalším kolem v Austrálii.

Štítky: Aston Martin Fernando Alonso FIA Zveřejněno 20. 03 2023 — Jiří Košta

Alonso proměnil start z první řady ve třetí místo – za dvěma jezdci Red Bullu, přestože dostal pětisekundovou penalizaci za nesprávné umístění na startovním roštu.

Těsně po závodě se ukázalo, že komisaři hleděli na Aston Martin, který si mohl trest odpykat nesprávně, přičemž se domnívali, že za problém mohl muž se zvedákem vzadu, který se dostal do kontaktu s Alonsovým AMR23 před uplynutím pěti sekund.

Po právu na přezkoumání na žádost týmu však bylo toto rozhodnutí zrušeno a Alonso bral třetí místo.

„Neexistovala žádná jasná dohoda, jak již bylo navrženo sportovním komisařům, na kterou by se dalo spolehnout, aby bylo možné určit, že se strany dohodly, že zvedák, který se dotkne auta, by znamenal práci na autě,“ stálo ve zprávě komisařů.

„Za daných okolností jsme se domnívali, že naše původní rozhodnutí udělit trest vozu 14 je třeba zrušit, a podle toho jsme tak učinili.”

Nyní mluvčí FIA sdělil plány na toto téma, které se má projednat na příštím zasedání sportovního poradního výboru ve čtvrtek (23. března), s cílem vyjasnit případné nejasnosti pro budoucí události.

„Požadavek na sportovní komisaře o přezkoumání původního rozhodnutí (dokument 51) byl podán v posledním kole závodu.

Následné rozhodnutí sportovních komisařů vyslechnout a udělit právo na přezkum ze strany týmu bylo výsledkem nových důkazů týkajících se definice „práce na voze“, pro kterou existovaly protichůdné precedenty, a to bylo odhaleno tímto konkrétním případem.

Tímto tématem se proto bude zabývat příští sportovní poradní výbor, který se bude konat ve čtvrtek 23. března, a vysvětlení bude vydáno před Velkou cenou Austrálie FIA Formule 1 v roce 2023.

Tento otevřený přístup k revizi a zlepšování jejích procesů je součástí pokračující mise FIA regulovat sport spravedlivým a transparentním způsobem.”

Volkswagen odhaluje ID.2all!