FIA si předvolala samotného promotéra GP Austrálie – ten se musí teď obhajovat

Promotéři Velké ceny Austrálie byli usvědčeni z vážného porušení bezpečnostních procesů FIA poté, co se na trati objevili fanoušci ještě v době, kdy probíhal závod. Mezinárodní automobilová federace bude záležitost důkladně prošetřovat.

Štítky: FIA GP Austrálie Zveřejněno 2. 04 2023 — Vašek Štěpánek

Letošní Velkou cenu Austrálie trefně popisuje jedno slovo – chaos. Zmatek nastal po druhém restartu závodu v 56. kole, kdy nikdo pořádně nevěděl, jaké pořadí je platné před posledním kolem Velké ceny Austrálie.

Aby toho nebylo málo, ostudu, a především hrubé porušení bezpečnostních standardů mají na kontě i samotní promotéři, kteří po skončení Velké ceny museli před sportovní komisaře. Tam měli vysvětlit situaci ze samého konce závodu.

Fanoušci, kteří byli přítomní přímo v Albert Parku, se dostali na závodní trať. Podle předpisů FIA mohou diváci na závodní okruh až v době, kdy je závod zcela u konce a nehrozí, že by se jeden z monopostů stále nacházel na trati, to se bohužel nestalo.

Australské publikum se na okruh dostalo už v době, kdy závod nebyl zcela u konce. Diváci měli příležitost se dostat až k monopostu Nica Hülkenberga, který musel svůj Haas odstavit hned po projetí cílem ve druhé zatáčce.

Němcův monopost ale představoval nebezpečí, červeně blikal – což indikuje problém s ERS nebo dalšími komponenty. Ve zkratce fanouškům hrozilo poranění elektrickým proudem, což je podle FIA a samotných promotérů neakceptovatelná situace.

Situace o pohybu fanoušků po trati byla předána Světové radě motorsportu a promotéři Grand Prix Austrálie musí orgánu detailněji popsat, co se stalo a z jakého důvodu byly porušeny bezpečnostní předpisy FIA.

V Austrálii už k podobným incidentům v minulosti došlo. V roce 2017 šlo taktéž o předčasné vniknutí fanoušků na trať a vloni se VIP hosté volně pohybovali po boxové uličce v době, kdy byl u svých mechaniků pro nové pneumatiky Alex Albon [předposlední kolo závodu].