FIA se zlobí na Mercedes kvůli “manipulaci”

Mezinárodní automobilová federace v neděli před GP Monaka klidní vášně a prohlašuje, že po rozsáhlém analyzování může s klidem označit vozy týmu Ferrari za legální.

Štítky: Ferrari FIA Technika Zveřejněno 27. 05 2018 — GPF1.cz

Někteří soupeři podezřívají Ferrari, že ze svého zdvojeného systému akumulátorů odebírá více elektrické energie, než co umožňují pravidla. Zejména Mercedes se cítil znepokojený, a tak se na FIA obrátil technický ředitel týmu James Allison, který paradoxně do konce sezony 2016 pracoval pro Ferrari.

Týmy umí sledovat určité aspekty chování vozu v každém bodě závodního okruhu a snaží se pochopit, co za některými takovými aspekty stojí. Proto Mercedes pojal podezření, že si se systémem rekuperace energie ERS Ferrari pomáhá více, než je dovoleno.

Ředitel závodů Charlie Whiting přiznal, že po závodě v Baku se Ferrari nedařilo vysvětlit veškeré detaily fungování svého řešení ERS. Pravidla F1 jsou zajímavě postavená tak, že v nich platí presumpce viny. Tým musí při jakémkoli podezření dokázat, že je auto v souladu s pravidly, ne že FIA musí dokazovat, že není.

Z jakého podvádění vlastně soupeři Ferrari podezřívají?

“Nebyli jsme v situaci fungování jejich systému plně pochopit, ale dnes už jsme spokojeni,” řekl Whiting. “Některé údaje v datech jsme nedokázali pochopit. Procházeli jsme to s Ferrari a nabízela nám vysvětlení, která nebyla úplně přesvědčivá. Ve Španělsku se tedy Ferrari pokusilo nám to vysvětlit ještě názorněji, tam už jsme byli spokojenější.”

FIA se současně zlobí na soupeře Ferrari, že kolem vyšetřování a analýz dělali takové haló.

“Mají-li týmy pochybnosti, mohou podat protest,” řekl prezident FIA Jean Todt. “Je to daleko zdravější proces, než manipulovat média, aby sama problém označila.”

Ferrari odmítlo záležitost jakkoli komentovat.

Diskuse k článku

Napsat komentář