FIA se pokusí zajistit změnu u přerozdělování příjmů mezi týmy

Ačkoliv to není v přímé kompetenci FIA, pokusí se její prezident Jean Todt zařídit změny v obchodním modelu F1.

Štítky: FIA Finance Zveřejněno 8. 07 2015 — Jan Pastorek

Ačkoliv to není v přímé kompetenci FIA, pokusí se její prezident Jean Todt zařídit změny v obchodním modelu F1.

Šablona pro přerozdělování peněz mezi týmy je dána Concordskou dohodou. Podepsaly ji sice všechny týmy, ale ty menší si poslední dobou stěžují, že je systém nespravedlivý.

„Víme, že je v distribuci peněz nerovnováha. Je to problém, na kterém pracujeme,“ uvedl Todt, i když dříve upozorňoval, že je to věc týmů a Bernieho Ecclestona.

FIA také dále pracuje na návrzích, které by měly zajistit snížení nákladů. „Chceme formuli 1 zlepšit pro další roky a chceme snížit náklady,“ potvrdil Todt. „To znamená zlepšit podívanou a snížit náklady, aby se mohli rozvíjet týmy a soutěžící v této kategorii.“

Největší nákladovou položkou v rozpočtech týmů jsou pohonné jednotky. Ecclestone i Todt chtějí snížit jejich ceny, ale podle sportovního šéfa Mercedesu Tota Wolffa to nebude snadné.

„Mělo by to obrovské dopady, protože ve velké firmě si nastavíte byznys plán, odůvodníte své investice a pak podepíšete smlouvy,“ vysvětloval. „Jestli se tohle má změnit nebo přizpůsobit kvůli těžším podmínkám, tak je to pro organizaci, jako je ta naše, obrovská výzva. Slíbili jsme, že zjistíme, jestli je to proveditelné.“

Diskuse k článku

Napsat komentář